
|
|||||||
| Wisła Kraków - piłka nożna Tutaj możesz spokojnie i rzeczowo porozmawiać o wszystkich tematach związanych z "Białą Gwiazdą". Pokój z założenia zawierać ma tematy dotyczące drużyny. |
![]() |
|
|
Narzędzia tematu | Tryby wyświetlania |
|
Senior Member
Od: 03.2003
Offline |
#181
|
|
Też nie widzę tu skrajnych postaw.
Jesteśmy klubem, który na dziś musi wrócić do ekstraklasy i tam się ponownie zadomowić. Nie zrobimy tego w tym roku ani przyszłym, akademią i wychowankami. Możemy to zrobić profesjonalnymi piłkarzami, którzy potrafią grać w futbol i chcą osiągnąć jakiś sukces (są zmotywowani). Jeśli zarząd i sztab im w tym nie przeszkadzają, lecz zadanie starają się ułatwić, cel może zostać osiągnięty. A akademia? Tak naprawdę może zacząć poważnie działać po osiągnięciu stabilizacji finansowej przez klub, który będzie mógł systematycznie przeznaczać na akademię coraz więcej pieniędzy. Zresztą już teraz socios finansują projekty i pracę Akademii. |
|
|
|
Senior Member
Od: 12.2002
Skąd: z dołu tabeli
Offline |
#182
|
|
Chyba wszyscy tutaj się zgodzą, że trzeba działać na obu frontach. Problemem jest to, że akademia wymaga wieloletnich nakładów finansowych, co w naszej aktualnej sytuacji siłą rzeczy musi zejść na dalszy plan. Priorytetem jest przetrwanie i awans (czyli coś, czego akademia w tym momencie zapewnić nie może). Długofalowo prężnie działająca akademia powinna być priorytetem dla władz.
![]() [35/54] Znafca internetowy za sezon 2023/2024 |
|
|
|
Senior Member
Od: 01.2004
Skąd: Kraków
Offline |
#183
|
Wrocic do ekstraklasy, utrzymać sie. Spłacać dlugi. Przyciągnąć inwestorów. I dopiero wtedy możemy rozwijać akademie ale tylko w oparciu o wzorce zachodnie - francuskie, niemieckie, portugalskie bądź hiszpanskie pod nadzorem naszego pionu sportowego. Realnie akadamia przyniesie korzyści za 10 - 15 lat - obecnie nie mamy na to czasu, pieniędzy i odpowiednich ludzi ponieważ wszyscy ci trenerzy którzy tam pracują to takie same drewna jak kopacze ktorych produkują. Kursy, szkolenia, spójna wizja albo dowidzenia. ![]()
Malinowy król malowanych róż
|
|
|
|
Senior Member
Od: 07.2004
Skąd: z prawego brzegu
Offline |
#184
|
|
Widzę, że jest problem z rozumieniem rzeczy prostych, więc spróbujemy maksymalnie łopatologicznie.
Cała dyskusja sprowadza się do tego, czy dalsza zabawa w szkolenie młodzieży bez w miarę ogarniętych rezerw w ogóle ma sens? Dotarło? Ja nie twierdzę, że musimy szkolić młodzież za wszelką cenę. Wprost przeciwnie, napisałem, że jeśli mamy to robić źle, to nie róbmy w ogóle. Dotarło? Jeśli nawet przed końcem marca tego roku zgłosimy rezerwy do rozgrywek to i tak zajmie 2-3 lata nim zaczną spełniać swoją funkcje jako kolejny etap dla juniorów po CLJtce? Dotarło? Dlatego jeśli kiedyś tam myślimy jednak o dalszym rozwoju akademii, to o temacie rezerw trzeba pomyśleć już dziś. Dotarło? Nikt nie chce zabrać Ci Kiko, Hiszpanów i Sobolewskiego? Dotarło? To jest najlepsze co się wydarzyło w tym klubie od...poprzedniej kadencji Kiko. Bawienie się w sprawdzanie młodzieży w pierwszym zespole jest idiotyczne, szkodzi wszystkim i trzeba z tym skończyć raz na zawsze. Dotarło? Jeśli czegoś nie rozumiesz to po prostu zapytaj. Dotarło? Cytat:
Co nie zmienia faktu, że jeśli już w tym klubie coraz więcej rzeczy zaczyna mieć ręce i nogi. To zaniedbywany od zawsze temat rezerw też pasuje ruszyć. Zwłaszcza, że to problem którego z dnia na dzień jednym dobrym okienkiem transferowym się nie rozwiąże. |
|
|
|
Senior Member
Od: 04.2005
Offline |
#185
|
|
w łańcuchu pokarmowym polska liga dostarcza talenty silniejszym od siebie, a za ułamek zysku z transferów próbuje utrzymać albo polepszyć poziom sportowy najemnikami - starszymi, mniej perspektywicznymi, przeoczonymi przez bogatszych i silniejszych
Wisła od lat była w dziwnej sytuacji, że tak naprawdę nie była w stanie lub nie chciała wychować sobie piłkarzy albo w ogóle, albo takich którzy byliby w stanie utrzymać albo polepszyć ten poziom (głównie czasy Cupiała - słynny cytat o tym, że "jak wychowasz, przyjdzie silniejszy i kupi za grosze" - czas zweryfikował tę januszadę, pełna zgoda że nie bez wpływu przepisów chroniących mniejsze kluby, ale i zwykłego polepszenia pozycji negocjacyjnej polskich klubów) gdy ten poziom nieuchronnie spadł, nie mogliśmy przejść na model "sprzedaj drożej - uzupełnij taniej" albo z pobudek materialnych (po prostu nie było kogo sprzedawać, bo klub miał protezę systemu szkolenia) albo niematerialnych - nie możemy eksportować bezpośrednio zagranicę bez weryfikacji w silniejszym klubie ESA, z drugiej strony nie możemy wzmacniać swoich "rywali"; w cudzysłowie, bo sportowo pociąg już dawno odjechał, ale mental upadłego imperium pozostał i przy transferach typu do Legii, a potem Rakowa czy Pogoni w międzyczasie musiał być jeśli nie przystanek w postaci innego klubu, co powszechne oburzenie itd. teraz spadły na nas wszystkie plagi, w wyniku czego Wisła ma cel egzystencjalny - niezależnie od tego co wychodzi z klubu, awans do ekstraklasy to być albo nie być wiemy już, że akademia nie jest w stanie dostarczyć piłkarzy którzy są w stanie to osiągnąć. mało tego, w jakiejś części kosztowało nas to spadek i nie ma tu dla mnie dużego pola do dyskusji. z drugiej strony, rozwój szkolenia i przejście na model "sprzedaj drożej - załataj taniej" to w tym kraju przywilej nielicznych i jest mocno powiązany z utrzymywaniem się mniej więcej cały czas na topie niestety, tutaj zmarnowano tak dużo potencjału, czasu i pieniędzy, że powinniśmy myśleć o sobie bardziej w kategoriach Warty i Radomiaka, gdzie różnicę robi czyjś notes albo 2-3 transfery z dobrej rekomendacji albo tzw. czuja na okienko. jak z tym czujem bywało do tej pory nie muszę chyba pisać, a pod względem rekomendacji byliśmy dojną krową dla agentów tyle
Ostatnio edytowane przez Watts : 14.03.2023 o godz. 13:25.
|
|
|
|
Senior Member
Od: 03.2007
Offline |
#186
|
Jednym słowem ja o pupie, a ty o pipie. I jeszcze usiłujesz mnie wyśmiewać. Haha. |
|
|
|
Senior Member
Od: 08.2005
Skąd: kraina gandzi i deszczu
Online |
#187
|
|
Dyskusja jest cały czas o priorytetach i nie ma po co się unosić.
Pierwszym celem jest powrót do E-klapy i tu tylko transfery do pierwszej drużyny. Za to po powrocie jak najbardziej trzeba się zastanowić jak zarabiać pieniądze. Z dnia meczowego nie wyżyjemy. Akademia - koszty ale w dłuższej perspektywie dochody. I tak będziemy ją mieli pytanie jak sensowną. Transfery - też będziemy mieli. Ale wątpię byśmy potrafili zrobić na tym na tyle dużą kasę by był to nasz podstawowy model prowadzenia biznesu. Tj. kupowanie Hiszpanów "na zakręcie" i puszczanie ich dalej po roku. Drużyna rezerw - jest to jedynie koszt, przed którym Wisła się (skutecznie) broni. Oglądam ostatnio więcej 1 ligi (efekt pakietu na Polsacie) i co chwilę w jakimś zespole jest wypożyczony zawodnik z zespołów E-klapy. Więc jak ktoś jest sensowny to kluby e-klapy specjalnie się przed nim nie bronią. Np. Chojniczanka miała napadziora z Rakowa. ![]()
Statystyki Wisły na wykresach: https://www.canva.com/design/DAGtt9A...Id=hc3c6977d12
Na razie świętowanie awansu
|
|
|
|
Senior Member
Od: 11.2002
Skąd: Kraków
Offline |
#188
|
Tu nie ma wielkiej filozofii: podane przeze mnie przykłady graczy udowadniają, że Wisła może zarabiać duże pieniądze na polityce transferowej polegającej na ściąganiu graczy z głębokich rezerw w Hiszpanii i odsprzedawaniu ich dalej. To bezdyskusyjne. Ta droga może dawać większe zyski finansowe niż Akademia i szkolenie w polskich warunkach. To również widać bardzo wyraźnie. Uważam, że bezdyskusyjne jest też to, iż zawodnicy z głębokich rezerw w Hiszpanii piłkarsko znacznie przerastają zawodników, których na ten moment i jeszcze przez wiele lat bylibyśmy w stanie sami wyszkolić. Dają oni również większy zysk sportowy. Z tym też się ktoś chce spierać, szczególnie po ostatnich dwóch latach? Posługiwanie się przykładem Słowaków i Czechów nie jest adekwatne, bo te ligi nie odstają znacząco poziomem od naszej i nie dadzą ze swoich rezerw w odpowiedniej ilości dobrze wyszkolonych zawodników. Żeby było jasne: nie jestem przeciwnikiem Akademii i szkolenia młodych. Ale cały czas bardzo mocno akcentuję, że droga ta w wiślackich warunkach nie może być priorytetem, bo się nie sprawdza i dalej nie sprawdzi, przyniesie tylko wówczas katastrofy finansowe i sportowe. Priorytetem powinno być ściąganie dobrych zawodników z głębokich rezerw w silnych ligach, przy pomocy odpowiednich fachowców takich jak Kiko: to jest droga do stabilizacji i finansowego oraz sportowego rozwoju klubu na lata. Jeśli wreszcie w ten sposób ustalimy proporcje w polityce kadrowej i wytrwamy w tym, a nie będziemy koncepcji co pół sezonu zmieniać, efekty przyjdą. Od razu też dodam, że nie chodzi o zakupy jak za Cupiała, tylko o skrojone pod aktualne możliwości finansowe i potrzeby sportowe. Jak widać, stać nas nawet obecnie na sprowadzenie i utrzymanie Hiszpanów, o których piszemy, a wszyscy wiedzą w jak tragicznej sytuacji finansowej jesteśmy. Więc nie jest to nic nierealnego, ani nic, co oznacza życie ponad stan.
Ostatnio edytowane przez Markus : 14.03.2023 o godz. 14:19.
|
|
|
|
Senior Member
Od: 11.2002
Skąd: Kraków
Offline |
#189
|
Myślę że wykazałem, iż koncepcja polityki kadrowej oparta na zaciągu z rezerw silnych zachodnich lig jest korzystna dla Wisły zarówno finansowo jak i sportowo, a także, że pozwoli ona jej na stabilne funkcjonowanie przez lata. Powtórzę: tych piłkarzy można później odsprzedawać z zyskiem, co jest znacznie pewniejszą inwestycją niż ładowanie pieniędzy i czasu w szkolenie na przykład takiego młodego zdolnego jak Plewka. |
|
|
|
Socios Wisła Kraków
Od: 02.2006
Offline |
#190
|
Wypożyczenia z esa poszły szersza para po zmianie przepisu o młodzieżowcu. Były prezes Rakowa przepchnął swój pomysł. Ale też skąd idą młodzieżowcy? Z czołowych klubów. Fornalczyk z Pogoni, Skibicki z Legii, napastnik z Rakowa. Dolna połówka tabeli trzyma najlepszych młodzieżowców u siebie a reszta idzie co najwyżej do 2 i 3 ligi. Ostatni junior od nas który zaistniał w 1 lidze to chyba jeszcze Chrapek. Czyli jakieś 10 lat temu. |
|
|
|
Senior Member
Od: 12.2002
Skąd: z dołu tabeli
Offline |
#191
|
Paniał? ![]() [35/54] Znafca internetowy za sezon 2023/2024 |
|
|
|
Senior Member
Od: 11.2002
Skąd: Kraków
Offline |
#192
|
Na ich tle jeden Lech nie stanowi nawet ułamka procent. A i ten jeden Lech, mimo iż ostatnich sezonach rzeczywiście sprzedał zyskownie kilku zawodników, wcale nie musi robić tego regularnie w długofalowej perspektywie. Nawet uchodzący za jeden ze wzorów do naśladowania Ajaks, nie zawsze zarabia grube miliony na swoich wychowankach i szkoleniu młodych piłkarzy. Dodatkowo pod względem sportowym jego pozycja w europejskiej piłce wcale nie jest super mocna, mimo naprawdę wieloletnich inwestycji w to szkolenie na przestrzeni lat. Raz na dekadę zanotuje jakiś większy sukces w Europie, też ma swój sufit którego stawiając na tą drogę nie przebije. A gdzie jego szkolenie, a gdzie nasze. |
|
|
|
Senior Member
Od: 03.2007
Offline |
#193
|
Cały czas udowadniasz, że nie przeczytałeś ze zrozumieniem mojego pierwszego posta. Pisałem w nim, że możemy z czasem conajwyzej starać się gonić Niemców czy Anglików w szkoleniu, ze względu na nasz klimat, a Ty że Lech się z tego śmieje. |
|
|
|
Socios Wisła Kraków
Od: 02.2006
Offline |
#194
|
Albo nasze kluby graly w finałach europejskich pucharów?Było wtedy u nas jeszcze zimniej. Dalej będę się powtarzał: wymówki na temat klimatu brzmia jak z ust Koźmińskiego czy Bońka umywajacych ręce od stanu szkolenia w Polsce |
|
|
|
Senior Member
Od: 12.2002
Skąd: z dołu tabeli
Offline |
#195
|
Klimat jest podobny, tylko szkolenie młodzieży dzielą u nas i u nich lata świetlne (nie mówiąc o szkoleniu w klubach seniorskich). Lech ma z tyłu przeciwności klimatu i po prostu kręci lody, praktycznie rok do roku wypuszczając grajka, którego sprzedają za miliony euro. Nie staram się tu w żaden sposób gloryfikować ich akademii, tylko po prostu przy odpowiednim poziomie finansowania i pracy organizacyjnej u nas, w Polsce, też da się coś zbudować, bez biadolenia o trudnych warunkach pogodowych. ![]() [35/54] Znafca internetowy za sezon 2023/2024 |
|
|
|
Senior Member
Od: 06.2007
Offline |
#196
|
|
Nie ma lepszego tematu na tą dyskusję?
|
|
|
|
Senior Member
Od: 03.2007
Offline |
#197
|
|
|
|
|
Socios Wisła Kraków
Od: 08.2016
Offline |
#198
|
|
Klimat jak klimat, ale w piłce nożnej (wbrew temu, co czasem opowiada Boniek) zmieniło się wiele. Tej klubowej. Nie za bardzo jest co porównywać.
|
|
|
|
Senior Member
Od: 08.2005
Skąd: kraina gandzi i deszczu
Online |
#199
|
|
@Arkadiusz.Czerepach wrzucaj nowy temat meczowy bo Wisła już trenuje przed Skrą:
https://www.wisla.krakow.pl/fotogale...term=utm_term# ![]() ![]()
Statystyki Wisły na wykresach: https://www.canva.com/design/DAGtt9A...Id=hc3c6977d12
Na razie świętowanie awansu
|
|
|

|
||||||
![]() |
| Narzędzia tematu | |
| Tryby wyświetlania | |
|
|