The White Star Division - Wisła Kraków


Wstecz   Forum Kibiców Wisły Kraków > Inne > Hyde Park (moderowane)
Nazwa użytkownika
Hasło


Hyde Park (moderowane) Pokój również moderowany, jednak tu nie trzeba mówić o piłce nożnej i kibicowaniu. Chcecie pogadać o czymś "niepiłkarskim" - wejdźcie tutaj.

 
 
Narzędzia tematu Tryby wyświetlania
Prev Poprzedni post   Następny post Next
tyniec.protest
Banita
 
Od: 06.2009

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#1
Stary 09.06.2009, 10:09. PROTEST W TYŃCU - Nie dajmy się okraść !!!
Tyniec - dzielnica Krakowa...
Szok. Miasto planuje puścić dwupasmówkę przez środek Tyńca, tym samym poburzyć domy stojące po obu stronach drogi !!

Planują zbudować zbiornik retencyjny przy wałach - bez odkszodowań za zużytą ziemię !!

Działki jeszcze 2-3 lata warte po 200 tys zł, stoją bez użyteczne, bo miasto planuje zmienić tereny wokół Tyńca w tereny zielone i absolutnie nie ma żadnych zgód na jakąkolwiek budowę !! Nawet na własnym podwórku !!!

NIE ZGADZAMY SIĘ Z TYM !! PROTESTUJEMY - DOŁĄCZCIE !!!



Cytat:
Przeniesiemy wam Tyniec do Skawiny

Mieszkańcy Tyńca protestują przeciwko gminnym planom zagospodarowania dzielnicy. Twierdzą, że urzędnicy chcą zamienić ich osiedle w atrakcję turystyczną. - Tyniec to nie tylko osada wokół klasztoru - mówią.
Według projektu aż czterech planów zagospodarowania przestrzennego dla Tyńca, wyłożonych do konsultacji społecznych, ulice, jak np.: Boguciańka, Bolesława Śmiałego i Benedyktyńska, czekałoby poszerzenie. W niektórych miejscach droga miałaby biec wręcz po linii istniejących budynków. W innych miejscach projekty zakładają z kolei przekształcenie działek budowlanych w tereny zielone. Mieszkańcy nie zgadzają się, aby ich dzielnica pełniła wyłącznie rolę służebną względem Krakowa. - Tyniec to nie tylko osada wokół klasztoru, ale przede wszystkim mieszkańcy - apelują.

"Mieszkańcy to nie kreski na planie"

Na zorganizowane w piątek w dzielnicy spotkanie poświęcone tym planom przyszło ponad 500 osób. Pojawili się również posłowie Zbigniew Wassermann i Paweł Kowal. Przybyli radni miasta. Zabrakło jednak przedstawicieli władz Krakowa i magistrackiego biura planowania przestrzennego, autorów planów. Na ogrodzeniach przed każdym tynieckim domem zawisły transparenty z takimi hasłami, jak: "Tyniec to mieszkańcy, a nie kreski na planie" czy "Chcemy, aby nasze dzieci mieszkały w Tyńcu, nie w Irlandii".

O tym, że plany są źle skonstruowane, mówi wprost architekt Borys Czarakcziew, szef Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów, mieszkaniec Tyńca.

- Projekty potwierdzają tylko, że Tyniec traktowany jest przez miejskich urzędników jak peryferia Krakowa. Miejsce przeznaczone przede wszystkim do turystycznej eksploatacji, kiedy tymczasem mieszkańcy skarżą się na brak kanalizacji. To oburzające - stwierdza architekt. - Plan zakłada tak silne ograniczenie możliwości zabudowy, że właściciele działek zostaną pozbawieni prawa do budowy na własnym podwórku - dodaje.

Mieszkańców oburzają także plany budowy połączenia Krakowa ze Skawiną biegnącego przez środek Tyńca. Tymczasem - jak twierdzą - powinno się raczej chronić obszar przed narastającym ruchem turystycznym. Zdaniem mieszkańców alternatywą byłoby przeprowadzenie drogi obrzeżami dzielnicy, wprost do klasztoru oraz zlokalizowanie przy niej parkingów. Podobne zastrzeżenie budzi przebieg części Bursztynowego Szlaku rowerowego do Budapesztu. - Dlaczego nie można poprowadzić go wałami tynieckimi, tylko planuje się całkowite rozkalibrowanie istniejących ulic w centrum - zastanawia się Czarakcziew. Olbrzymie kontrowersje wzbudza również pomysł przeznaczenia około 360 ha terenu na polder przeciwpowodziowy bez mowy o odszkodowaniach dla właścicieli gruntów.

- Nie można narzucać rozwiązań, które są wbrew ludziom - apelują tyńczanie. Zastrzegają, że jeżeli plany nie ulegną zmianie, to zwrócą się do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego o przeprowadzenie referendum dotyczącego odłączenia osiedla od gminy i przejścia do Skawiny.

Tyniec nie dla apartamentowców

Sytuację starają się załagodzić benedyktyni. Zależy im na ułatwieniu turystom dostępu do klasztoru. Ale nie kosztem dobrych relacji z parafianami. Nie chcą, aby rozpoczęte święto 70. rocznicy powrotu do opactwa przebiegało w atmosferze społecznej awantury. Boją się jednak, że sytuację mogą wykorzystać deweloperzy. Opóźnienia w pracach nad planami mogą pomóc im w zabudowie tego, niezwykle atrakcyjnego inwestycyjnie obszaru Krakowa.

Obawy benedyktynów podziela obecny na spotkaniu z mieszkańcami Tyńca radny PO Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego i ochrony środowiska RMK. - Najbardziej nie chciałbym, aby w Tyńcu powstały apartamentowce. To oznaczałoby koniec tradycyjnego charakteru miejsca z zabudową jednorodzinną - mówi Stawowy. - Ale nic nie jest jeszcze przesądzone - uspokaja. Na razie mieszkańcy mogą składać poprawki do planu i liczyć na to, że uwzględnią je planiści odpowiedzialni za plany dla Tyńca.
DZIŚ !!
We WTOREK godz 17:00, centrum Tyńca (krzyżówka) - spotkanie z TVN24 (dotyczy protestu mieszkańców).









http://miasta.gazeta.pl/krakow/51,35...97564.html?i=0
Odpowiedz cytując

Wstecz   Forum Kibiców Wisły Kraków > Inne > Hyde Park (moderowane)

 

Zasady wysyłania postów
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Włączony
MordkiWłączony
[IMG] code is Włączony
HTML code is Wyłączone

Skok do forum


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 21:19.