|
W innym temacie dziwiono się tym, że za wychowanka uważam tylko piłkarza, dla którego dany klub był pierwszy zupełnie nie zgadzając się z definicją UEFA. Sytuacja również wbrew pozorom ma trochę wspólnego z dylematem na temat globalizacji wielu reprezentacji narodowych. Z jednej strony jest definicja, z drugiej zasady przyjęte przez FIFA, czy UEFA. A my kibice też mamy różne zdania (może, więc dobrze, że to nie my decydujemy). Niektórzy za wychowanka uznają Małeckiego, czy Brożków, inni z naszej obecnej kadry tylko Bruda, czy Czekaja. Jedni twierdzą, że Maor powinien grać w reprezentacji, jest grupa mających wątpliwości, a pozostali, że nie. Czym się więc kierujemy?
Wrócę jednak do porównania użytego na wstępie. Być może na pierwszy rzut oka wielu myśli,że nie ma to żadnego związku, ale...
Dla mnie podejście UEFA do definicji wychowanka jest niejako związane z erą globalizacji piłki reprezentacyjnej. Uzasadnienie? Szczęsny, który urodził się i dorastał w Warszawie i tam zaczynał grać w barwach Agrykoli jest wychowankiem angielskiego Arsenalu, a nie polskiej Agrykoli (albo nawet Legii).
Podejście drugie nazwałbym podejściem konserwatywnym. Wtedy wspomnianego Szczęsnego uważamy za wychowanka Agrykoli. Wtedy też uważamy, że w reprezentacji powinni grać zawodnicy urodzeni w Polsce i w niej dorastający.
Jednak życie jest bardziej skomplikowane... Gdyż na przykład:
a) są piłkarze, którzy urodzili się w Polsce i wyjechali w młodości (Smolarek, Polański),
b) są piłkarze, którzy urodzili się w Polsce i mieszkali całe życie, a nie mają korzeni polskich (Bracia Papkijan),
c) są zawodnicy tacy, którzy urodzili się za granicą, a przyjechali w młodości (Gevorgyan),
d) są też tacy, którzy mają przodków, którzy mieszkali w Polsce, a całe życie mieszkali za granicą (Melikson, Obraniak, Perquis).
Może być jeszcze sytuacja nie opisana tutaj, ale kto powinien grać, a kto nie, to wbrew pozorom ciężka do rozstrzygnięcia kwestia. Jednak mnie boli co innego - to co powiedział Smuda przed tym jak został selekcjonerem, a to co robi obecnie.
Powód: Szczęsny jest wychowankiem Agrykoli Warszawa
Ostatnio edytowane przez kacpaw91 : 22.09.2011 o godz. 21:49.
|