WiślakMyślenice napisał(a):

Panowie, takie pytanko:
Jakie ma zastosowanie zawór dławiący? ^^
|
Zawór dławiący służy do sterowania natężaniem przepływu cieczy lub gazu. Może być nastawialny bądź nie. Co do zastosowania to umieszcza się go w układach hydraulicznych/pneumatycznych np. po to aby można było nastawić szybkość wysuwu siłownika hydraulicznego/pneumatycznego. Zwykle też w razem z zaworem dławiącym stosuje się zawór zwrotny , który zapobiega odpływowi cieszy hydraulicznej lub sprężonego powietrza z elementu wykonawczego w przypadku odcięcia zasilania. Zawór taki się nazywa zaworem dławiąco-zwrotnym.