The White Star Division - Wisła Kraków


Wstecz   Forum Kibiców Wisły Kraków > Wisła Kraków > Wisła Kraków - piłka nożna
Nazwa użytkownika
Hasło


Wisła Kraków - piłka nożna Tutaj możesz spokojnie i rzeczowo porozmawiać o wszystkich tematach związanych z "Białą Gwiazdą". Pokój z założenia zawierać ma tematy dotyczące drużyny.

Odpowiedź
 
Narzędzia tematu Tryby wyświetlania
Stolik
Member
 
Od: 12.2003
Skąd: KRAKÓW

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#1
Stary 15.07.2015, 10:53
Tele-Fonika prosi Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju o ponad miliard złotych kredytu. Być może będzie się musiała pozbyć zadłużonego klubu piłkarskiego - czytamy w "Dzienniku Polskim".

Kulisy negocjacji myślenickiej Tele-Foniki Kable z grupą banków opisał wczoraj „Puls Biznesu”. „By wyjść na prostą, firma Bogusława Cupiała potrzebuje pieniędzy na refinansowanie długu. Część banków mówi »tak«, ale nie chcą finansować piłkarskiej Wisły” – twierdzi dziennik.

– Nie komentujemy medialnych sensacji – irytuje się Aleksy Pachwi.ce.wicz, rzecznik Tele-Foniki Kable. Dodaje, że jeśli nawet rozmowy z bankami trwają, to w zaciszu gabinetów i nikt nie będzie tego nagłaśniał.

3 lipca na stronie internetowej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju pojawił się komunikat o „Projekcie nr 45557”. EBOiR pisze, że „rozważa udzielenie zabezpieczonej pożyczki długoterminowej dla Tele-Foniki Kable S.A. (TFK), największego producenta kabli w Europie Środkowej i Wschodniej”. Miałaby opiewać na 1,16 mld zł, z czego EBOiR jest gotów dać 250 mln zł, a resztę oferuje „grupa banków komercyjnych, w tym Bank Zachodni WBK S.A. i mBank S.A.”.

Po co Tele-Fonice równowartość jednej trzeciej rocznych przychodów? W uzasadnieniu czytamy, że „pożyczka zostanie użyta do zrefinansowania istniejącego zadłużenia oraz finansowania planowanych inwestycji”. Jak się dowiadujemy, EBOiR badał sens tej pożyczki już w 2013 r., ale sprawę komplikował fakt, że Cupiał był oskarżony o wyłudzenie 67 mln zł dotacji z PFRON. Pół roku temu sąd uznał, że przestępstwa nie było, więc banki, w tym EBOiR, siadły do rozmów.

"Puls Biznesu" podaje również, że część banków jest gotowa na refinansowanie długu firmy Bogusława Cupiała. Warunkiem ma być jednak wyprowadzenie spółki piłkarskiej poza grupę Tele-Foniki.

Banki nie godzą się na finansowanie klubu, który przynosi olbrzymie straty. Obecny dług Wisły wobec Tele-Foniki wynosi 79 mln zł plus odsetki.

Bogusław Cupiał mógłby nadal finansować Wisłę, ale z prywatnej kieszeni, a to mu się nie będzie opłacało. Ostatnio pojawiły się spekulacje o możliwej odsprzedaży akcji klubu. Z naszych informacji wynika, że żadna z firm nie złożyła konkretnej oferty, było jedynie sondowanie zamiarów Cupiała. Choć Władysław Włodarski z FoodCare potwierdza, że jest gotowy zainwestować w Wisłę.

Jesienią ubiegłego roku ówczesny prezes Wisły Ludwik Miętta-Mikołajewicz przyznawał, że Bogusław Cupiał jest gotowy do odsprzedaży mniejszościowych udziałów. Ale gdy opadły emocje, właściciel klubu się z tego wycofał.
Jest też inna możliwość, która - jak wynika z naszych informacji - jest prawdopodobna. Kiedy 18 lat temu TS Wisła podpisywała umowę z Tele-Foniką o przejęciu przez nią sekcji piłkarskiej, zastrzegła sobie, że ma prawo pierwokupu w razie sprzedaży akcji futbolowej spółki. Teraz może dojść do realizacji tego scenariusza. Towarzystwo przejęłoby klub za symboliczną kwotę, a Bogusław Cupiał wraz z Tele-Foniką mógłby zostać przy klubie jako sponsor.

Co jednak w takiej sytuacji z zadłużeniem? Może ono być w części umorzone, a spłata pozostałych zobowiązań byłaby rozłożona w czasie. Manewr związany z redukcją długu przeprowadzono w Legii Warszawa. Tam po sprzedaży klubu przez grupę ITI nowym właścicielom wewnętrzne zobowiązanie spółki wobec koncernu z 234 mln zł w 2011 r. zmalało po transakcji do... 6 mln złotych.

W wiślackich kuluarach można też usłyszeć o przygotowywanym "pospolitym ruszeniu" złożonym z przedstawicieli krakowskiego biznesu, którzy, tworząc grupę kapitałową, mogliby uratować klub z Reymonta.


http://m.strefabiznesu.gazetakrakows...-dalej-z-wisla
!!WISŁA KRAKÓW!!
Odpowiedz cytując

Wstecz   Forum Kibiców Wisły Kraków > Wisła Kraków > Wisła Kraków - piłka nożna

Odpowiedź
Narzędzia tematu
Tryby wyświetlania

Zasady wysyłania postów
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Włączony
MordkiWłączony
[IMG] code is Włączony
HTML code is Wyłączone

Skok do forum


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 20:37.