The White Star Division - Wisła Kraków


Wstecz   Forum Kibiców Wisły Kraków > Inne > Hyde Park (moderowane)
Nazwa użytkownika
Hasło


Hyde Park (moderowane) Pokój również moderowany, jednak tu nie trzeba mówić o piłce nożnej i kibicowaniu. Chcecie pogadać o czymś "niepiłkarskim" - wejdźcie tutaj.

 
 
Narzędzia tematu Tryby wyświetlania
Prev Poprzedni post   Następny post Next
Kamyk
Bene meritus
 
 
Od: 11.2004
Skąd: SP, Alkoholand (36)

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#1
Stary 31.10.2008, 22:08. Archeologia
Archeologia jest dość rozbudowanym tematem, lecz jakże cudownym i odkrywczym zarazem.
Ów temat ma na celu zgromadzenie osób, które mają takową fascynację.

Ponieważ studiuję tenże kierunek chciałbym zainteresować i również inne osoby kochające starożytne cywilizacje. Tudzież Egipt, Rzym, Grecję, Bałkany oraz wiele innych ciekawych miejsc gdzie odkryto wiele cudownych i jakże zaskakujących znalezisk.

Od siebie daję to:

W Peru archeolodzy dokonali kolejnych spektakularnych odkryć – donosi serwis internetowy Andina. Odnaleźli właśnie pozostałości dwóch świątyń sprzed około 3000 lat. Znajdują się one na terenie kompleksu archeologicznego Collud-Zarpan w dolinie Lambayeque w prowincji Chiclayo w północnym Peru.




Chavin de Huantar, źr. Wikipedia.
Zdaniem Waltera Alvy, dyrektora Muzeum Królewskich Grobowców w Sipán i jednego z najbardziej znanych peruwiańskich archeologów, odkryte ruiny są pozostałościami najważniejszych miejsc kultu religijnego z okresu, w którym tworzyły się ogólnoperuwiańskie kultury archeologiczne – takie jak kultura Chavín. Alva próbuje teraz przekonać peruwiańskie władze, aby dofinansowały dalsze badania – potrzeba na to 600 tys. dolarów. Jak podkreśla, to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych, jakich dokonano w Peru. W ubiegłym roku zaś naukowcy musieli przerwać wykopaliska z powodu niewystarczających środków finansowych.

Jedna z odkrytych świątyń była prawdziwym gigantem - miała u podstawy 500 m długości i 200 m szerokości, a schody, którymi można było wejść na jej szczyt, miały aż 27 m (sic!) szerokości. Na jednej z odsłoniętych na stanowisku świątynnych ścian badacze odkryli płaskorzeźbę, przedstawiającą bóstwo o postaci pająka. Świątynie znajdują się w zaskakująco dobrym stanie, a, jak zapewniaja archeolodzy, na stanowisku do odkrycia zostało jeszcze wiele obiektów.

Badania odkrytych ruin pomogą naukowcom lepiej poznać wpływy i zasięg kultury Chavín, jednej z najstarszych kultur, które rozwijały się na obszarze środkowych Andów. Naukowcy przyjmują, że rozwijała się ona w okresie 1200- 600 r. p.n.e., a trwała aż do 200 r. p.n.e. Kolebka i pochodzenie tej kultury nie jest jeszcze dobrze poznane, a ośrodki, które jak dotąd najlepiej poznano, to Chavin de Huantar oraz Cupisnique.

............

Podsumowując owa kultura według moich informacji rozwinęła się dopiero około 850 r. p.n.e. (BC).
" Tempora mutantur et nos mutamur in illis" - Owidiusz

KUKURYKU SQUAD '09 (vel Stary Port Squad)
Odpowiedz cytując

Wstecz   Forum Kibiców Wisły Kraków > Inne > Hyde Park (moderowane)

 

Zasady wysyłania postów
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Włączony
MordkiWłączony
[IMG] code is Włączony
HTML code is Wyłączone

Skok do forum


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 20:30.