emj10 napisał(a):

|
Ja po prostu nie wierzę, że można dobrać się do ludzi, którzy są ojcami założycielami PRL-bis i odpowiadają ze znaczącą część tranzycji ustrojowo-gospodarczej, bo w praktyce ten etap odegrał najważniejszą rolę w transformacji naszego państwa. Solorz i Walter wraz z Michnikiem kreują światopogląd Polaków, a trio Kulczyk, Gudzowaty i Krauze wciąż trzymają w ryzach wiele gałęzi naszej gospodarki. Taki stan rzeczy utrudnia, a wręcz uniemożliwia konkretne działania przeciw nim. Działania PiS w sferze walki z poprzednim ustrojem poprzez dobranie się do chociażby WSI uznaję za nieskuteczne i wykonane w sposób tragiczny, bo co z tego, że WSI zostało rozwiązane, jeśli w praktyce nikt nie poniósł odpowiedzialności za 15 lat działalności tych służb w PRL-bis, a jedynie ów słynny raport stał się przedmiotem gry politycznej. Tak się robi, aby dobrać się komuś do skóry, czy tylko po to aby osiągnąć chwilową korzyść polityczną? Sprawy Krauzego nie będę komentował, bo to był z tego co pamiętam znajomy Lecha Kaczyńskiego.
|
Przedyskutowanie poruszonych przez Ciebie spraw wymagałoby napisania małej rozprawy. Nie mam na to czasu. Jesli jednak pozwolisz to odniosę się bardzo krótko do zaznaczonych fragmentów:
1. Dostrzegam pewną niekonsekwncję w Twoim sposobie rozumowania: z jednej strony twierdzisz że nie wierzysz w to aby dobrać się do założycieli PRL-bis, uważasz że jest to niemożliwe a drugiej uznajesz działania PiS za nieskuteczne i wykonane w spsób tragiczny. Wydaje mi się że jeśli byłbyś konsekwentny w swoim rozumowaniu to powinieneś uznać działania PiS nie tyle za nieskuteczne co raczej za niewykonalne. Jak rozumiem wówczas zarzut powinien byc taki że wykonano coś nie tyle źle co raczej w ogóle nie powinno się rozpoczynac tego procesu. Zgodzisz się że takie postawienie sprawy zmiena znacznie sposób dyskutowania na temat problemu.
2. Absolutnie nie zgadzam się z Twoją oceną skuteczności tych działań. Problemem jest zapewne punkt odniesienia. Jeżeli uznamy że PiS miał w jednym podejściu zniszczyć służby to oczywiście masz rację. Na wskutek akcji służb doprowadzono do przedterminowych wyborów które PiS przegrało i utraciło władzę. Tyle tylko że po drodze zlikwidowano WSI, ograniczono patologie w wymiarze sprawiedliwości, rozwinięto działalności IPN, znowelizowano ustawę lustracyjną, przygotowano raporty na temat WSI, utworzono CBA, wyczyszczono istniejące służby, zaczęto ścigać naprawdę grube ryby (np: Krauze, mafia paliwowa) itp, itd. A wszystko to udało się zrobić w niecały rok. Powiem ci że gdyby ktoś mi wczesniej powiedział że uda się tyle rzeczy osiągnąć w ciągu roku to bym nie uwierzył. Pod tym względem uważam ten okres za ogromny sukces. To że nadejdzie reakcja Polski ubeckiej było pewne bo zbyt wiele interesów zostało naruszonych. I mamy reakcję w postaci rządu PO. Tyle tylko że jeśli porównasz tę sytuację z sytuacją powstałą na przykład po upadku rządu Olszewskiego (to były drugi w historii III RP rząd który próbował ruszyć układy ubeckie) to jest ona znacznie lepsza: na prawej stronie jest w praktyce jedna partia, w miarę jednolita, ze znaczącym poparciem społecznym, z w miarę doświadczoną kadrą (mającą za sobą doświadczenie w rządzeniu). Co więcej pomimo wściekłej nagonki medialnej tej partii udało się utrzymać poparcie a co więcej zdobyć nawet dodatkowe głosy. Sytuacja do zadania drugiego pchnięcia (bynajmniej nie twierdzę że będzie to pchnięcie ostatnie) ubekistanowi jest naprawdę znacznie lepsza niż była po upadku rządu Olszewskiego czy chociażby przed powstaniem rządu PiS. Bitwa przegrana, wojna trwa.
3. Na koniec chciałbym jeszcze podkreślić że absolutnym błędem jest przyjęcie jako kryterium sukcesu całej operacji "ukaranie winnych działalności tych służb". Sukcesem będzie wyeliminowanie ich wpływu na: politykę, gospodarkę, media, aparat sprawiedliwości, dyplomację itp. To czy będzie się to wiązać z ewentualnymi procesami i karami jest sprawą absolutnie drugorzędną. Dla mnie osobiście (a sądzę że i dla każdego z nas) ważniejsze niż to czy taki np: Solorz trafi za kratki jest to aby jak najszybciej przestał nas: ogłupiać za pomocą swoich mediów, okradać z naszych podatków czy zatruwać biznes.