Orson napisał(a):

|
taaa... ponoć na poczatku poprzedniej rundy najlepsze VO2max mieli Marcelo (nic dziwnego) oraz... Cleber i Pawełek, a to zakrawa na żart że 35latek i bramkarz są lepiej wytrenowani niż młodsi i grający w polu, dlatego też z rezerwą podchodze do tej informacji, chociaż nie zdziwiłoby mnie to aż tak bardzo a'propos ich wyczynow...
|
Akurat Cleber miał najlepsze parametry odkąd tutaj przyszedł, do czasu pojawienia się Marcelo. Tak więc temat stary, a pytanie dlaczego trzydziestoparoletni zawodnik miał lepszą wydolność niż jego nawet i kilkanaście lat młodsi koledzy pozostaje otwarte.
Co do podatności na urazy, to wielu byłych piłkarzy zwraca uwagę na katorżnicze treningi na początku kariery które sprawiły, że później przy mocniejszych obciążeniach nasi szybciej łapią kontuzje. Podejrzewam, że bieganie po pastwiskach i średniowieczne metody treningowe za młodu zostawiają ślad.
Pisałem już zresztą o tej "selekcji naturalnej" zawodników w niższych ligach. W cywilizowanych krajach robi się ją już na poziomie szkółek piłkarskich, u nas chłopak musi sobie rozpieprzyć kolano żeby się okazało, że do wyczynowego sportu się nie nadaje.