Wyświetl pojedynczy post
Elefant
Senior Member
 
Od: 08.2010

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#2642
Stary 08.09.2010, 11:27
Bingo

Drobne uzupełnienie.

Chodzi oczywiście o półwysep Mani, na jednym ze zdjęć (pierwszym) jest rzeczywiście Vathia (najlepiej zachowana wioska), na drugim nie wiem.

Zabudowa rzeczywiście miała charakter obronny. Półwysep wg tradycji zamieszkiwali potomkowie Spartan, tworząc klany rodzinne. Ze względu na trudne warunki bytowania dochodziło czesto do wojen miedzy klanami, które przeradzały sie w krwawe vendetty, niekiedy trwajace wiele lat. Celem było zburzenie domu przeciwnika i wyeliminowanie mężczyzn. Kobiety specjalizowały się w rodzeniu dzieci i układaniu pieśni żałobnych. Aby trudniej było zniszczyć dach, domy przebudowywano w wielopiętrowe wieże. Z wyższej wieży obrzucano kamieniami dachy niższej. Walkę przerywano jedynie na czas zbiorów. Wendetę kończyło jedynie całkowite zniszczenie przeciwnika (czytaj wybicie mężczyzn) lub jego pełna kapitulacja. Kobiety i chłopstwo nie uczestniczyłow w walkach. No chyba, że brakowało pieniędzy to łapano kobiety i je sprzedawano wenecjanom. Ostatnie takie zajścia miały miejsce we wsi Kita 1870 r. Położyła im kres dopiero interwencja greckiej armii.

Mani w zasadzie nigdy nie było podbitę, ani przez Rzymian, ani przez Turków.

Taka zabudowa wieżowa jest charakterystyczna tylko dla półwyspu Mani. Nie jest spotykana w innych częściach Grecji.
Jeżeli ktoś wizytuje Peloponez to polecam wycieczkę na Mani + obowiązkowa Matapan.

I drobna korekta. Za stolicę uznaje się wioskę Aeropolis.
Odpowiedz cytując