Wyświetl pojedynczy post
mgła
Senior Member
 
 
Od: 07.2010
Skąd: Kraków

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#13736
Stary 13.08.2010, 13:24
[QUOTE=vit-stjärna;959709]Dostalem taka odpowiedz od p. Niedzialkowskiej:

"Dziękuję za przesłane zdjęcia, które potwierdzają niestety, że obiekt stadionu Wisły jest następnym przykładem nurtu architektonicznego -brutalizmu, który załada, że najważniejsze są: przestrzeń, konstrukcja i uwrażliwienie na właściwości zastosowanych materiałów. Niestety, gdyż tym samym elewacja stadionu nie będzie niepowtarzalna. (W załączeniu zdjęcia.)
Architektura brutalistyczna w potocznym rozumieniu jest po prostu brzydka. W Polsce dodatkowo kojarzy się z epoką komunistyczną, kiedy w krajobrazie dominowały bloki z betonowych płyt. A właśnie beton jest najważniejszym materiałem w brutalizmie.
Termin "brutalizm" pochodzi od francuskiego słowa brut - surowy. Określenie to stosował największy twórca architektury modernistycznej Francuz Le Corbusier w odniesieniu do stosowanych przez niego materiałów, wśród których najważniejszą rolę pełnił beton. Dodajmy, beton w swojej najbardziej surowej - brutalnej - postaci: nieotynkowany, często z pozostawionymi śladami szalunków (desek służących jako forma dla mieszanki betonowej).
Za pierwszy budynek brutalistyczny uznaje się wybudowaną w 1949 r.w Hunstanton w Anglii szkołę projektu Petera i Alison Smithsonów. Miała ona odkrytą stalową konstrukcję, odsłonięte belki stropowe i przewody instalacyjne, ściany pozostawiono nieotynkowane.Najsłynniejszą budowlą z surowego betonu był wybudowany w latach 1946-52 przez Le Corbusiera blok mieszkalny w Marsylii, zwany Jednostką Marsylską - on właśnie zapoczątkował nurt. Zbudowano go z betonu, ponieważ po wojnie trudno było o stal, która osiągała zawrotne ceny. Le Corbusier tak zachwycił się fakturą surowego betonu, że postanowił budynku nie tynkować. Ślady desek porównał do zmarszczek na twarzy.
Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia będą wystarczające dla Pana
Z poważaniem
J. Niedziałkowska"

Beszczelna wymówka + plagiat czyli cyniczne kopiuj wklej
dla porównania:
http://wiedzanieboli.blogspot.com/20...iony-nurt.html

Ta kobieta (od budowy dróg, a raczej inkasowania ładnej kasy z państwowych pieniędzy podatników Stołecznego Miasta Kraków) nie wypełnia swoich obowiązków - nadzór nad projektem a swoje dyletanctwo "wyjaśnia" brutalizmem. Krew mnie zalewa, jestem za działaniem -> atak na program uwaga, kronike krakowska (nie doceniania, ale myśle że to jest target Majchra osoby, które interesują się miastem i mają "wiek wyobrczy"!) trzeba to ruszyć. Jedyny minus, że znów Marka Wisła będzie orzmieniana na drobne w ogólnodostępnych mediach jak to szerzej wypłynie:(
Powód: dopisek
Ostatnio edytowane przez mgła : 13.08.2010 o godz. 13:30.
Odpowiedz cytując