Deever napisał(a):

|
To, że budowa ich stadionu idzie sprawnie, to efekt tego, że miasto wyciągnęło wnioski z błędów, które popełniło przy budowie naszego.
|
Gdyby wyciągnęli wnioski, to już dawno ogłoszony zostałby przetarg na brakujące elementy na naszym stadionie, wykonawca pracowałby na 3 zmiany, aby zdążyć, a po dołożeniu
105mln PLN na trybuny wschodnią i zachodnią nie rezygnowano by z granitu, telebimów, wykończenia elewacji, kiosków gastronomicznych itd.
Ponowny przetarg na trybunę zachodnią stadionu Wisły
ogłoszono 26 października 2008r, przetarg na budowę stadionu Cracovii ogłoszono w
lutym 2009r - wtedy, kiedy żadne prace przy budowie trybuny zachodniej jeszcze nie wystartowały. Był już to przetarg kompletny, ze wszystkimi bajerami - IT, telebimy, kioski. Gdyby rzeczywiście "wyciągnieto wnioski" to już w 2009r byłyby przetargi na zaplecze północnej, kioski, telebimy, IT.
Deever napisał(a):

|
Nie doszukujcie się wszędzie spisków! My po prostu płacimy cenę za pionierstwo, tak samo zresztą, jak Poznaniacy. To nie przypadek, że te stadiony, których budowa rozpoczęła się najwcześniej, mają największą ilość bubli i niedoróbek.
|
Guzik prawda. Gdańsk, Warszawa i Skarb Państwa też budują stadiony po raz pierwszy, a nie ma przy tym cyrków. Czemu? Bo powierzono to ludziom z odpowiednimi kwalifikacjami, a nie babie od dróg i projektantowi od kościołów.
We Wrocławiu za cyrk z budową winna jest polityka, bo chęć pokazania "my jesteśmy pierwsi" i ogłoszenie przetargu ZiZ była polityczną wtopą. W Poznaniu są jedynie błędy projektowe, realizacja jednak już nie budzi zastrzeżeń. A co mamy u nas? Prezydent wziął projektanta po znajomości, dał realizację i tak kiepskiego projektu ludziom bez pojęcia o infrastrukturze sportowej i mamy cyrk.
Brak spisku? To jak wyjaśnisz sprawę, że jeszcze niedawno miasto chce zrzucać kolejne koszta budowy na Wisłę? Najpierw była kwestia kołowrotów i IT, kwestia zapłaty za zmiany projektowe, teraz jest kwestia telebimów i kiosków. Jakim cudem wyjaśnisz to, że prezydent dał pełnomocnictwo Cracovii, aby ta ogłosiła sobie przetarg na budowę obiektu sama, zezwalając jednocześnie na realizację tego wszystkiego na koszt miasta, co u nas chciano zrzucić na Wisłę? Kołowroty, IT, telebimy, kioski, wszystkie kompletne trybuny - to wszystko u nich będzie, za wszystko zapłaci miasto, a sam klub dostał stadion w dzierżawę bez problemów i gadki o dokładaniu do budowy? Jak wyjaśnisz to, że zjawia się u nich Majchrowski, gada o "nie schodzeniu na psy", a klub Cracovia i ZIS kontrolują budowę, tak, że nie ma tam żadnych opóźnień, wszystko zapięte na ostatni guzik, a u nas ZIKIT ma gdzieś pilnowanie budowy, przedstawiciela przysyłają raz na miesiąc, nie patrząc nawet na harmonogram (mają w ogóle jakiś harmonogram budowy, poza datą ukończenia danej trybuny? Chyba nie) i mówią, że ZIKIT ma ważniejsze inwestycje?
Kilka faktów:
ZIKIT podpisał umowę na budowę trybuny wschodniej na kwotę
144.217.547,14 PLN, w kontrakcie była trybuna wschodnia bez kiosków gastronomicznych, IT (w tym kołowrotów, telebimów, monitoringu) ale za to z elewacją z betonu architektonicznego) oraz wyburzenie trybuny zachodniej i budowę ścianki szczelinowej pod budowę zachodniej. Pod koniec ubiegłego roku radni przegłosowali
30 000 000 PLN na dodatkowe prace związane z trybuną wschodnią - jakaś śpiewka o przekładaniu instalacji ze względu na brak budowy parkingów oraz ponad połowa kwoty na zmiany konstrukcyjne, których narobił Obtułowicz w projekcie względem dokumentacji przetargowej. Mimo dołożenia tych pieniędzy zrezygnowano jednak z wykończeniówki elewacji, z części kołowrotów (zaprojektowano ich 16, będzie 12), nie będzie telebimów, kiosków gastronomicznych.
ZIKIT podpisał umowę na budowę trybuny zachodniej na kwotę
153.277.565,68 PLN w kontrakcie było wykończenie przestrzeni przed trybunami N/S/W
z płyt granitowych, podobnie jak ciąg pieszy ulicy Reymana. W przetargu nie było jednak IT (w tym monitoringu, kołowrotów, automatyki BMS, telebimów itd), nie było również kiosków gastronomicznych. Na początku tego roku radni dołożyli
75 000 000 PLN do budowy, a zrezygnowano z granitu na rzecz asfaltu, a jak się jeszcze teraz okazało, zrezygnowano nawet z nowego asfaltu przed trybunami N/S/W "bo stary jest dobry, a dziury zostaną załatane", chyba nie muszę informować, jak wygląda teraz przestrzeń przed tymi trybunami. Większość tych pieniędzy poszło PONOWNIE na zmiany konstrukcyjne względem dokumentacji przetargowej, tylko niecałe 25mln poszło na dodatkowe prace związane z montażem kołowrotów, IT, monitoringu nagłośnienia BMS i wyposażenia trybuny zachodniej (wyposażenie próbowano zrzucić na Wisłę).
Czytając wyciąg na co jest te 75mln, to te zmiany projektowe były związane z dodatkowymi słupami, stropami, klatkami schodowymi, wzmocnieniami, niektóre rzeczy wymieniono po kilka razy (z jakiej paki?), nazbierało się tego ponad 50mln PLN. Ja obserwując budowę nie zauważyłem, aby COKOLWIEK zmieniło się względem dokumentacji przetargowej - jest tyle samo klatek schodowych, stropów, słupów, wind itd, podobnie jest w wypadku trybuny wschodniej. W takim razie na co poszły te pieniądze? Gdzie do diabła wcięło 80mln PLN?
Do tego koszt trybuny wschodniej zmniejszył się, gdyż zrezygnowano z 2 masztów oświetleniowych, a podwieszenie tej części oświetlenia pod dachem jest tańsze, bo nie trzeba produkować tych masztów, odchodzi też ogromny koszt montażu - każdemu masztowi muszą asystować 2 dźwigi, ich praca tania nie jest.
Podobno pieniądze z granitu przeznaczono na obniżenie i instalację murawy - to koszt około 5-7mln PLN, jednak to nie zmienia sytuacji, że rozpłynęło się 80mln!
Deever napisał(a):

UM z Majchrem na czele sprzyja parchom, dlatego wydali na budowę stadionu Wisły ponad pół miliarda złotych.
|
Wydali tyle przez swoją nieudolność, głupotę i chciwość. Pytanie ile kasy rozeszło się po kieszeniach projektanta, z którym to podpisano nową umowę, dostał kolejny million i nagle znalazł 80% projektu trybuny zachodniej, do tego ma zapewne stały procent od kosztu całej inwestycji.
Deever napisał(a):

Nie mylcie nieudolności ze złą wolą.
|
To jest i to i to. Są nieudolni i brakuje w nich dobrej woli.
Gdyby mieli dobrą wolę, to pilnowaliby wykonawcy, ogłosiliby na czas przetargi, nie zrzucaliby kosztów na Wisłę, a sprawy trybuny północnej by już dawno nie było, podobnie jak kwestii telebimów, kiosków, elewacji. Czemu? Bo przy odrobinie dobrej woli prezydent kazałby dokończyć stadion jak zakłada projekt, lub budowę trybun bocznych przekazał ZISowi w 2008r, gdy widział cyrki z budową trybun N/S.
Gdzie jest dobra wola prezydenta i ZIKITu, skoro chcą ogromne koszta zrzucać na Wisłę, przy czym wyciągnąć od niej jeszcze ponad 5mln za operowanie obiektem, gdy Cracovia dostanie kompletny stadion za 1,5mln rocznie (a jeśli się dogadali o reklamie miasta, to płacić będą grosze)?
Dlaczego brakuje dobrej woli, aby przypilnować wykonawcy i terminów?
ZIKIT i Majchrowski prezentują takie stanowisko: "bierzcie co wam dają, dołóżcie 50mln na dokończenie, a jutro ma wpłynąć kasa za dzierżawę".
krakfilm napisał(a):

Otrzymaliśmy dziś uspokajające zapowiedzi z kierującego projektem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Na początek – telebim jednak będzie. - Telebimy będą na stadionie, nie wiem szczerze mówiąc, skąd hasło o braku telebimów, skoro już robione są konstrukcje pod telebim - pisze zdziwiony Jacek Bartlewicz, rzecznik ZIKiT.
http://stadiony.net/aktualnosci/2010...z_blizej_elity
|
To jest cały ZIKIT, każdy śpiewa co innego. Telebimów nie będzie, to oficjalna wersja z odpowiedzi na interpelacje i pokazuje to rzeczywistość.