Byli masowo przywożeni w 17 i 18 wieku gdy był boom na cukier na wyspach karaibskich lub Antylach jak kto woli(miejscowi byli zbyt dumni by pracować jako niewolnicy, jest pamiętnik holenderskiego plantatora z wyspy Curacao w którym opisuje jak kilkuset Indian zaciągniętych do pracy zagłodziło się na śmierć) oraz na tytoń z Brazylii, a później w 19 stuleciu(gdy wynaleziono cukier biały i zaczęto go rafinować w Europie) przenosili się głównie do Brazylii(już jako wolni ludzie) za pracą(zbieranie kauczuku)