Ofsajd napisał(a):

|
Już wiem jaki styl będzie prezentował nasz stadion z zewnątrz. Zwie się on "brutalizm", właśnie na polsacie mówili o przebudowie dworca w katowicach i poruszyli temat jego obecnego wyglądu. Co do brutalizmu to charakteryzuje się on dużymi ilościami gołego, niepomalowanego, nieoszlifowanego betonu.
|
I ten post powinien zamknąć estetyczne rozważania na temat naszego stadionu widzianego z zewnątrz

Świetnie do tego pasuje wątek na SkyscraperCity:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=542259.
Najlepszy cytat:
"Brutalizm jest powiazany z modernizmem i minimalizmem a czesto nawet z nimi mylony. Wiele cech maja wspołnych - fascynacja geometria, betonem i regularnoscia. To czym sie brutalizm wyroznia, to jednak czasem przerazajace a czasem fascynujace uzycie elementow calkowicie nie pasujacych do reszty struktury budynklu; pewna dominująca nad reszta nieregularnosc. Innym czestym elementem jest "wyrzucenie" na zewnatrz wielu funkcji budynkow.
Krytycy tego stylu argumentuja ze jest to styl nieludzki i nie nawiazujacy do kontekstu architektonicznego. Budowle zamiast przyciagac i integrowac spolecznosci alienuja jednostki prztloczone masami betonu. Struktury te juz z daleka odcinaja sie od otoczenia, wygladaja obco i groznie. Co wiecej, z surowym betonem niezbyt dobrze obchodzi sie czas. Pojawiaja sie zacieki a beton szybko czarnieje. W wiecznie wilgotne porowate struktury wdaje sie grzyb lub nawet konstrukcje porastaja mchem."...