Wyświetl pojedynczy post
-chris-
Junior Member
 
Od: 03.2007

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#12634
Stary 20.07.2010, 14:15
Z Dziennika Polskiego (dzisiejszego):
Cztery wizje nowej hali Wisły


Miasto rozważa cztery koncepcje budowy nowej hali Wisły. Trzy z nich zakładają powstanie obiektu na terenie przy ul. Reymonta, a jedna obok dużej hali jaka ma powstać w Czyżynach.

- Prowadzimy analizy, które mają dać odpowiedź jakie rozwiązanie jest najlepsze. Bardzo istotna będzie opinia w tej sprawie klubu, bowiem budujemy halę dla Wisły - mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Przyznaje, że obecnie najbardziej prawdopodobną wersją jest punktowa zmiana planu zagospodarowania terenu, na którym ma powstać hala. Chodzi o to, aby wpisano w nim, że przy hali nie muszą powstawać dodatkowe miejsca parkingowe, bowiem będzie można korzystać z miejsc postojowych przeznaczonych dla stadionu Wisły, sąsiadującego z terenem, na którym ma powstać nowa hala. Obecny zapisy planu mówią o tym, że miejsca parkingowe muszą wynieść 10 proc. pojemności hali, która miałaby pomieścić 4-5 tys. widzów. Natomiast TS Wisła zadecydowało, że hala powinna powstać za istniejącą starą halą. Zdaniem miasta nie będzie więc miejsca na budowę parkingu. ZIS miał także koncepcję wyburzenia starej hali i budowy w jej miejscu nowej, ale klub nie opowiedział się za takim rozwiązaniem, bowiem przez dwa lata byłby pozbawiony swojego obiektu, a przenosiny do hali Tomexu, albo do hali w Jaworznie mogłoby oznaczać upadek sekcji halowych TS Wisła. - Zmiana zapisów miejscowego planu i budowa hali we wskazanym wcześniej miejscu to jedyna realna koncepcja - uważa Ludwik Miętta-Mikołajewicz, prezes TS Wisła. Zmiana planu miejscowego może jednak znacznie opóźnić inwestycję, co może się wiązać z groźbą utraty unijnej dotacji w wysokości 8 mln euro, jaką wywalczył marszałek województwa.

- Według planistów nawet mała, punktowa zmiana w planie zagospodarowania przestrzennego może nawet zająć 6-9 miesięcy. Zrobimy wszystko, aby wybrać takie rozwiązanie, które nie doprowadzi do utarty unijnych pieniędzy jakie są zarezerwowane na inwestycję - podkreśla dyrektor Kowal. W najbliższych dniach ma dojść do wspólnych rozmów przedstawicieli województwa, miasta i klubu, aby podjąć decyzje, które pozwolą na jak najszybszą realizację inwestycji z wykorzystaniem unijnych środków.

ZIS rozważa również inne rozwiązania dotyczące budowy hali. Jednym z nich jest wyznaczenie przez klub innej działki, na której mogłaby powstać hala. Zdaniem prezesa Miętty-Mikołajewicza przy ul. Reymonta nie ma drugiego miejsca na taką inwestycję. Jest również możliwość zaplanowania podziemnego parkingu pod halą. Na niego nie ma jednak pieniędzy. Dyrektor Kowal mówi również o jeszcze jednej opcji: - Nową halę dla Wisły można wybudować przy hali na 15 tysięcy miejsc, która ma powstać w Czyżynach. Na mniejszej hali klub mógłby rozgrywać przykładowo mecze ligowe, a spotkania, które przyciągną większą liczbę widzów na dużej hali.

W Czyżynach przy dużej hali mógłby jednak powstać mniejszy obiekt na 2-2,5 tys. widzów. Prezes Miętta-Mikołajewicz komentuje: - Halę na 2 tys. widzów mamy już obecnie. Chodzi o to, aby przy Reymonta powstał większy obiekt przystosowany do międzynarodowych rozgrywek koszykarskich. Hala w Czyżynach na 15 tys. byłaby natomiast za duża. Byłoby z nią podobnie jak z halą w Łodzi, w której nie grają drużyny z tego miasta.
Odpowiedz cytując