Pomiędzy Energetyką mechaniczną a elektryczną różnica jest zasadnicza. Elektryczna jest związana z przesyłem prądu czyli elektrotechnika, napięcia, linie przesyłowe, transformatory, generatory, instalacje elektryczne itp itd, krótko mówiąc bardziej elektromagnetycznie, że tak powiem

Natomiast energetyka mechaniczna to głównie maszyny energetyczne, czyli turbiny, wiatraki, silniki ale także takie działy jak ciepłownictwo czy spalanie paliw, czyli to wszystko idzie bardziej w kierunku mechaniki i termodynamiki z elementami chemii