SlawekS napisał(a):

|
Ciekawa analizę statystyczną znalazłem na 90minut.pl
|
Znakomita analiza!
Cytat:
|
W naszym modelu przyjęliśmy założenie, że wyniki spotkań ligowych, a konkretnie liczba zdobywanych przez zespoły bramek, charakteryzują się rozkładem Poissona, co wielokrotnie wcześniej zostało potwierdzone w badaniach naukowych.
|
Niestety metoda zaniedbuje wiele ważnych aspektów analizowanych meczów (np. wyników w bezprośrednich potyczkach, aktualnej formy, siły motywacji, stanu kadrowego, itd). Stąd też liczne dziwne oszacowania.
Cytat:
Legia Warszawa - Wisła Kraków 24% 29% 47%
Lech Poznań - Polonia Bytom 83% 14% 3%
Jagiellonia Białystok - Ruch Chorzów 33% 40% 27%
Cracovia - Wisła Kraków 9% 16% 75%
Ruch Chorzów - Lech Poznań 6% 30% 64%
Polonia Warszawa - Legia Warszawa 26% 32% 42%
Lech Poznań - Zagłębie Lubin 45% 32% 23%
Legia Warszawa - GKS Bełchatów 41% 39% 20%
Wisła Kraków - Odra Wodzisław Śl. 57% 32% 11%
|
Na
niebiesko moim zdaniem szanse wyraźnie zaniżone, na
czerwono wyraźnie zawyżone.
Ale koniec końców...
Cytat:
1) Wisła - 54,99%
---------------------
2) Lech - 44,65%
3) Ruch - 0,2%
4) Legia - 0,16%
|
...wyszło nawet sensownie, zgodnie z intuicją.
szczebrzeszcz napisał(a):

to są tylko procenty
proszę pamiętać, że nie daje to pewnej wygranej
|
Ani trochę nie rozumiesz po co takie rzeczy się liczy. Przecież żadna dyskusja nie daje pewnej wygranej, wszystko rozstrzyga się na boisku. Te procenty są próbą odzwierciedlenia rzeczywistości - próbą, która jest dużo więcej warta niż całe tuziny analiz przedmeczowych, z których nic odkrywczego nie wynika.