Wyświetl pojedynczy post
Tiramisu
Senior Member
 
 
Od: 09.2007

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#13975
Stary 25.01.2010, 18:09
StelmiOriginal napisał(a):Wyświetl post
2. To raczej prośba. Mamy na polski nauczyć się jakiś fragment Pana Tadeusza (z wyj. inwokacji ). Problem jest taki, ze nie moge znalezc jakiegoś krótkiego fragmentu stanowiącego całość, chodzi o to, by nie uczyć sie 20 linjek, tylko cos krotszego Znalazby ktoś jakiś krótki fragment?
Ja uczyłam się Poloneza,, W całości . Ale jest tam taki fragment, dość wdzięczny, który można chyba oderwać od całości,, Mianowicie:

"Słońce już gasło, wieczor był ciepły i cichy,
Okrąg niebios gdzieniegdzie chmurkami zasłany,
U góry błękitnawy, na zachód różany;
Chmurki wróżą pogodę, lekkie i świecące,
Tam jako trzody owiec na murawie śpiące,
Ówdzie nieco drobniejsze, jak stada cyranek.
Na zachód obłok na kształt rąbkowych firanek,
Przejrzysty, sfałdowany, po wierzchu perłowy,
Po brzegach pozłacany, w głębi purpurowy,
Jeszcze blaskiem zachodu tlił się i rozżarzał,
Aż powoli pożółkniał, zbladnął i poszarzał:
Słońce spuściło głowę, obłok zasunęło
I raz ciepłym powiewem westchnąwszy usnęło."

edit:
KRÓTSZE?!
"I ja tam z gośmi byłem, miód i wino piłem,
A com widział i słyszał, w księgi umieściłem"
Trochę wysiłku jednak polecam, bo za kilka lat Ci RAM wysiądzie kompletnie. Pamięć też trzeba ćwiczyć.
Powód: zmiłuj się :P
Ostatnio edytowane przez Tiramisu : 25.01.2010 o godz. 18:25.
Odpowiedz cytując