Może tak na chłodno przeanalizujmy naszą sytuację kadrową na pozycji stopera: Marcelo, Głowacki, Jop, Diaz i w odwodzie Kowalski
Z trójki Marcelo, Diaz, Głowacki każdy może dostać ofertę transferową w przeciągu najbliższego półrocza( tj. najbliższych dwóch okienek). Głowackiego klub zapewne będzie chciał sprzedać jeżeli pojawi się przyzwoita oferta, podobnie z Diazem, natomiast Marcelo z pewnością prędzej czy później dostanieofertę nie do odrzucenia. Do tego dochodzi Jop, którego większość najchętniej pozbyłaby się już zimą. W miejsce Jopa trzeba ściągnąć klasowego zawodnika, który będzie mógł zastąpić kogoś z duetu Marcelo-Głowacki. Chodzi nie tylko o zachowanie konkurencji, ale także o płynność w zmianach kadrowych- planowana prewencja a nie dorywcze gaszenie pożarów. Aktualnie mówi się o dwóch wariantach:
1. Cleber- sprawdzony, doświadczony, ale także wiekowy. Zna drużynę i może przyjść za darmo. Jako doraźne zabezpieczenie i zwiększenie konkurencji- skuteczny, natomiast ze względu na wiek nie możemy planować opierania na nim kadry za np. rok.
2. Pazdan- nieopierzony, pomimo forsowania w kadrze Gandalfa nadal niedoświadczony, z moich obserwacji drewniany i z tendencją do "obcinania się"( innymi słowy złego wyliczania toru lotu górnych i półgórnych piłek skutkującego przepuszcaniem fubolówki za plecy). Jego atutem jest wiek i pewien potencjał do rozwoju. Jednakże aby się rozwijać musi grać, a piłkarsko jest gorszy zarówno od Głowackiego jak i Marcelo( prawdopodobnie również od Diaza). Nie jest w stanie w krótkim czsie zastąpić żadnego z naszych podstawowych stoperów. Jego gra w pierwszym składzie będzie sporym krokiem wstecz, przynajmniej w najbliższym okresie. Natomiast transfer zawodnika może zaprocentować za dwa, trzy sezony. Ponadto należy spodziewać się kwoty odstępnego oscylującej około miliona złotych( +/- 200k). Może okazać się dobrym ruchem w szerszej perspektywie.
Na pewno ściągnięcie jednego z wymienionych zawodników nie rozwiązuje naszych problemów. Względnie dobrą opcją wydaje się sprowadzenie obydwu zawodników naraz, choć nadal jest to rozwiązanie niepewne. Zamiast dwóch średnich kontraktów( nie oszukujmy się, że Pazdan przyjdzie grać za grosze) może lepiej wygospodarować pieniądze na jeden porządny. Pieniądze z transferu można przeznaczyć na podpisanie kontraktu z wolnym zawodnikiem( prowizje menadżerskie itp.). Żeby nie było, że łatwo powiedzieć, trudniej zrobić-
przykład ciekawego zawodnika.
Oczywiście najlepiej byłoby zostawić Kowalskiego na wypożyczeniu, pozyskać Pazdana( ewentualnie również wysłać go na wypożyczenie i pozyskać jescze Clebera) + zakontraktować pełnowartościowego stopera, a pozbyć się Jopa, ale na to raczej na pewno nas nie stać.