Wyświetl pojedynczy post
sambo
dziarski chłop
 
Od: 04.2005

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#27
Stary 05.10.2009, 17:49
Mareq napisał(a):Wyświetl post

Państwa nawet tak potężne jak (a przynajmniej na warunki naszego półwyspu) Francja , Niemcy czy Wlk Brytania zrzekają się części swoich kompetencji ponieważ zdają sobie sprawę , że wykonywanie pewnych działań jest zdecydowanie efektywniejsze kiedy jest prowadzone we współpracy z innymi państwami za pomocą utworzonych do tego instytucji na podstawie przyjętych w tym celu ogólnych reguł postępowania.
Nawet takie państwa jak Francja czy Wlk Brytania nie mogą na poważnie samodzielnie uczestniczyć w rozgrywce światowej . Sytuacja Polski w tej kwestii jest jeszcze gorsza , ponieważ prowadzenie przez nas samodzielnej polityki w kontekście światowej rozgrywki , jest jedynie fikcją . Więc dlaczego w połączeniu z innymi państwami Europy nie stworzyć organizmu skutecznego , którego działania na arenie międzynarodowej mogą być rzeczywiste a nie jedynie fikcyjne i w którego działaniach możemy my także Polacy uczestniczyć jako jego ,,obywatele'' ?
zgoda, takie kraje jak Niemcy czy Francja doskonale wiedzą, iż mając absolutną większość w "nowej łunii" będą mogli przeforsować takie kawałki z którymi byłoby dużo ciężej bez "nowej łunii".

Kiedyś swoje pomysły były forsowane przez te wielkie państwa poprzez krew i wystrzały armat dziś, pozornie - mozna to robić bez tego. Jest to tylko pozorność albowiem konkretny interes będzie przynależał zawsze do konkretnego państwa czy narodu - w tym wypadku Niemiec czy Francji. Czy prędzej czy później okaże się, że my jesteśmy pionkiem w grze i jak nie znaczylismy tak nie znaczymy.

Przedtem jednak moglismy przynajmniej powiedzieć, "my w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę" - obecnie ten głos pomiedzy reklamą podpasek a hymnem "nowej łunii" przed każdym dziennikiem bedzie tylko zwykłym śmiesznym pierdnięciem.

I to jest właśnie ta różnica między nowym a starym światem. Ty wybierasz ten nowy - ja jednak tak jak rodacy z wielkopolski - pomimo tego, że w 1918 mieli wybór - czy być spichlerzem dla NIemiec, czy klepać biedę w Polsce - wybrali nie kasę a Polskę. Wybrali własnie po to, żeby móc 20 lat później wykrzyczeć, że w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Obecnie zaś - nie dość, że nie mamy nic do powiedzenia, to i krzyknąć się nie bedzie już dało.
Ostatnio edytowane przez sambo : 05.10.2009 o godz. 17:53.
Odpowiedz cytując