|
Socios Wisła Kraków
Od: 03.2008
Skąd: Kraków/Brzesko
Offline
|
#9105

23.06.2009, 22:21
|
element napisał(a): 
|
Dobra, głupie, ale wazne bo idzie o zakład.. gdzie się urodził Krzysztof Kolumb? Genua? Czy nie dojdziemy do 1
|
element napisał(a): 
|
00% odpowiedzi bo sa rozne spekulacje?
|
Kłótnia o pochodzenie i miejsce urodzenia Kolumba zawsze była
próżnym sporem, bo zachowane dokumenty nie pozostawiają cienia wąt-
pliwości. Już ludzie współcześni odkrywcy nie mówili o nim inaczej, jak
o człowieku z Genui. Także Lombardczyk Pietro Martire, który, chwała
Bogu, uwielbiał pisać. To on po powrocie Kolumba do Barcelony na-
pisał przyjacielowi, że „vir ligur, Liguryjczyk, co otrzymał od Ich Kato-
lickich Królewskich Mości trzy okręty, powrócił z wyprawy do krainy
nogogłowców”. O genueńskim pochodzeniu wspomina również Las Ca-
sas. Wenecki poseł na hiszpańskim dworze podaje zaś, że zaprzyjaźnił się
z Genueńczykiem zwanym Kolumbem. Muzułmański kosmograf Piri
Reis nazywał Kolumba „niewiernym z Genui”.
Sam odkrywca, ze wspominanych wcześniej powodów, bardzo sta-
rannie omijał kwestię swoich korzeni. Jednak w testamencie mógł już
zaniechać ostrożności. W ostatniej woli stwierdził:
Jako urodzony w Genui (siendo yo nacido en Génova), przybyłem Im [Kró-
lewskim Mościom] służyć tutaj w Kastylii. (…) Zobowiązuję mego syna
Don Diega albo osobę, która odziedziczy po nim ten majorat, aby wieczy-
ście utrzymywał w Genui członka naszej rodziny, który by tam posiadał
żonę i dom. Wyznaczy mu rentę, z której ten będzie mógł żyć uczciwie
jako osoba, która tak blisko naszego rodu stoi, aby pozostawał i rozplenił
się w owym mieście, jako z niego pochodzący, bowiem będzie mógł zna-
leźć w tym mieście pomoc i poparcie w sprawach, w których zaszłaby
potrzeba, skoro ja sam pochodzę stamtąd i tam się urodziłem (pues que de
ella salí, en ella nací).
"Gdy nadchodzi burza ludzie pokazują swoją prawdziwą naturę. Jedni chowają się ze strachem. Inni rozpościerają szeroko skrzydła do lotu."
|
|