|
Senior Member
Offline
|
#1539

15.06.2009, 20:38
|
odkrył,,, Amerykę  buhahahaha, w 1476.
Jan z Kolna  .
Ale różnie o tym piszą  .
za Łysiakiem: " W 1570 historyk Francois de Belleforest wspomina o polskim żeglarzu Scolonusie, czlonku ekspedycji, która w 1476 roku dotarła do Labradoru. Zorganizowana została prze króla duńskiego, Chrystiana I w celu wyjaśnienia, co stało się z koloniami wikińskimi. Informacje te potwierdza Holender Wytlieft w roku 1597, mapa Resena z 1605 i podobno wiele innych dzieł: Pontanus, Morisot, Horn, Coronelli, Charlevoix...W 1919 roku meksykański uczony, Nicolas Leon, potwierdził tezę o polskim pochodzeniu Scolonusa (na podstawie czego?). W latach 70. radziecki uczony Sielikow badał nieznane (jakie?) źródła angielskie i duńskie, po czym również potwierdził, że Jan z Kolna, kaper gdański, a potem poddany duński, odkrył Cieśninę Davisa, ale też, że jednym z podwładnych Polaka miał być...Krzysztof Kolumb!"
Ostatnio edytowane przez Tiramisu : 15.06.2009 o godz. 20:41.
|
|