Wilku napisał(a):

|
Ropa to towar jak inny.. choc ważny. Z tym że moje pytanie było zupełnie innę skąd sie bierzie inflacja - nie aby z pustego pieniądza?
|
Ropa to towar o tyle specyficzny, że jego cena wpływa na cenę innych towarów
Inflacja jest ustalana (w sensie obliczana, nie ustalana jak w czasie negocjacji) w oparciu o pewien koszyk dóbr. Gdy wzrosną ceny jakiś towarów z koszyka, wzrośnie też inflacja.
Wilku napisał(a):

Liczy się wynik całości.
Weźmy takie Chiny na przykład - niech rzucą to co mają w rezerwach na "rynek" i niech zażadaja za te papierki czegos realnego.. np złota. Jaką wówczas cene przewidujesz? 3-4 k. $ za uncje, a może 9k pod warunkiem ze FED drukowac śmiecia nie bedzie?
|
Na przedmiocie "Finansami międzynarodowymi" zwanym sporządziłem notatki z dokładnymi danymi, ile Chińczycy mają $ w rezerwach. nie mogę nigdzie zeszytu znaleźć, poszukam jutro. Wiem, że jakby je wyprzedali to byłaby katastrofa.
A teraz udaję się w miejsce gdzie walutą jest złocisty napój. Pogadamy jeszcze jutro.
Pozdro!
