Wyświetl pojedynczy post
Ni_Ma
Senior Member
 
 
Od: 11.2008

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#145
Stary 21.02.2009, 19:32
"Wystawa „Bodies... the exhibition" jest gotowa na przyjęcie pierwszych zwiedzających. Na trzecim piętrze centrum handlowego Blue City powinni pojawić się jutro około godz. 10.
Ale czy się pojawią, nie wiadomo - wokół wystawy prezentującej spreparowane ludzkie zwłoki narasta szum. W czwartkowe popołudnie na wystawie pojawili się inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, którzy skontrolowali ekspozycję.
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) złożył do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatora ekspozycji. Według PAP podobne doniesieni mają złożyć także posłowie PiS Mariusz Błaszczak i Artur Górski. Zarzuty są trzy. - Niepokoi nas brak świadectw pochodzenia tych eksponatów, którymi są po prostu zwłoki. Do tego dochodzi możliwe naruszenie przepisów higieniczno-sanitarnych, a także ustawy o cmentarzach i grzebaniu zwłok - mówi Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Te wątpliwości biorą się z natury prezentowanych eksponatów: kilkanaście zakonserwowanych gumą silikonową zwłok z odsłoniętymi narządami wewnętrznymi i tkankami w różnych pozach (myśliciela, dyskobola).
Do tego gabloty z pojedynczymi narządami lub układami narządów w całości (np. układem trawiennym, nerwowym).
Oprócz tego osobna sala z preparatami ilustrującymi fazy życia płodowego.

Organizator zapewnia, że wszystkie eksponaty pozyskano z jednego z chińskich uniwersytetów medycznych, któremu ludzie przekazali dobrowolnie swoje ciała."

co myślicie o takich "wystawach"?

Mrozi mnie fakt że to zwłoki, nie jakieś tam gipsowe odlewy, plastkowe szkielety czy narządy zwierząt w formalinie - to są ludzkie zwłoki!!
Organizator wystawy powołuje się na to że wystawa ma charakter edukacyjny, uczy i pokazuje jak wygląda ludzkie ciało i wnętrzności.... Osobiście wolę inaczej uczyc się anatomii, nie jestem lekarzem żeby "zagłębiać" się w takie szczegóły....

Przy wyjściu z wystawy na specjalnie stworzonym stoisku można zakupic kauczukowe oczy, gumowe szkieletki i inne "gadżety".... Przy okazji organizator dbający o naszą wiedzę z zakresu budowy człowieka zarobi pare groszy... żenada.

W relacji telewizyjnej widziałam sporą liczbę dowiedzających również z dziećmi - a tego juz totalnie nie rozumiem!!
"..jest radość zwycięstwa i jest radość życia, hymn spod jeszcze sztywnych od rapiera palców, kary za warcholstwo, spory o zdobycze, wszystko jest - dopóki jest o co walczyć.."
Odpowiedz cytując