"
Wystawa „Bodies... the exhibition" jest gotowa na przyjęcie pierwszych zwiedzających. Na trzecim piętrze centrum handlowego Blue City powinni pojawić się jutro około godz. 10.
Ale czy się pojawią, nie wiadomo - wokół wystawy prezentującej spreparowane ludzkie zwłoki narasta szum. W czwartkowe popołudnie na wystawie pojawili się inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, którzy skontrolowali ekspozycję.
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) złożył do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatora ekspozycji. Według PAP podobne doniesieni mają złożyć także posłowie
PiS Mariusz Błaszczak i Artur Górski. Zarzuty są trzy. - Niepokoi nas brak świadectw pochodzenia tych eksponatów, którymi są po prostu zwłoki. Do tego dochodzi możliwe naruszenie przepisów higieniczno-sanitarnych, a także ustawy o cmentarzach i grzebaniu zwłok - mówi Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Te wątpliwości biorą się z natury prezentowanych eksponatów: kilkanaście zakonserwowanych gumą silikonową zwłok z odsłoniętymi narządami wewnętrznymi i tkankami w różnych pozach (myśliciela, dyskobola).
Do tego gabloty z pojedynczymi narządami lub układami narządów w całości (np. układem trawiennym, nerwowym).
Oprócz tego osobna sala z preparatami ilustrującymi fazy życia płodowego.
Organizator zapewnia, że wszystkie eksponaty pozyskano z jednego z chińskich uniwersytetów medycznych, któremu ludzie przekazali dobrowolnie swoje ciała."
co myślicie o takich "wystawach"?
Mrozi mnie fakt że to zwłoki, nie jakieś tam gipsowe odlewy, plastkowe szkielety czy narządy zwierząt w formalinie - to są ludzkie zwłoki!!
Organizator wystawy powołuje się na to że wystawa ma charakter edukacyjny, uczy i pokazuje jak wygląda ludzkie ciało i wnętrzności.... Osobiście wolę inaczej uczyc się anatomii, nie jestem lekarzem żeby "zagłębiać" się w takie szczegóły....
Przy wyjściu z wystawy na specjalnie stworzonym stoisku można zakupic kauczukowe oczy, gumowe szkieletki i inne "gadżety".... Przy okazji organizator dbający o naszą wiedzę z zakresu budowy człowieka zarobi pare groszy... żenada.
W relacji telewizyjnej widziałam sporą liczbę dowiedzających również z dziećmi - a tego juz totalnie nie rozumiem!!