Wyświetl pojedynczy post
hunter
Senior Member
 
Od: 11.2002
Skąd: Kraków

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#2661
Stary 29.01.2009, 12:05
hoho napisał(a):Wyświetl post
Z tego co wiem (może sie myle) podatki "oklejające" litr benzyny są ruchome i są one różne w zależności od tego czy litr benzyny kosztuje: 3,5zl,4zł lub 5zł.
Tańsze paliwo ,ludzie więcej kupują - jeśli mówisz o zwykłych konsumentach tzn ,że co powiekszyli sobie zbiorniki paliwowe w polonezach ,fordach i skodach ,ze wlewaja o 30 litrow wiecej, czy tez jezdza wiecej po miescie,bo nie maja co robic z pieniedzmy i tylko kupuja tania benzyne i jezdza ,jezdza i jezdza( sorry ale tutaj to ty dałes do pieca )
Co do marż koncernów paliwowych to zgoda.
Akcyza nie jest żadnym podatkiem "ruchomym". Jest to stawka kwotowa, czyli cały czas taka sama niezależnie od tego, czy paliwo tanieje, czy drożeje. Cena akcyzy jest ustalana w skali 1 tysiąca litrów. I tak akcyza wynosi:

- benzyna ołowiowa 1747 zł/1000 l,
- benzyna bezołowiowa 1565 zł/1000 l,
- olej napędowy 1180 zł/1000 l, 1099 zł/1000 l albo 1048 zł/1000 l w zależności od zawartości siarki,
- LPG 695 zł/1000 kg.

Co do drugiej części Twojego postu to konsumenci nie powiększyli sobie zbiorników, tylko więcej jeżdżą, a co za tym idzie więcej spalają i częściej tankują. Jak klient ma drogą benzynę, to woli się poruszać innymi środkami komunikacji niż samochód, bo po prostu własnym autem mu się to nie opłaca. Jak jest tańsza, to wsiada w samochód, tankuje do pełna, wyjeżdża to i proces potem się powtarza.

Mówi Ci coś sformułowanie, że "niższa cena to większy popyt"? Albo odwrotnie "większa cena - mniejszy popyt". Podobnie jest z podatkami, wbrew wielu naszym "wybitnym" myślicielom politycznym, obniżenie podatków mogłoby przynieść większe wpływy do budżetu.

Co do podatków w paliwie sprzedawanym w Polsce proponuję poczytać http://forsal.pl/wiadomosci/polska/109421.html
Ostatnio edytowane przez hunter : 29.01.2009 o godz. 12:08.