|
Kraków znów będzie rozkopany
KRAKÓW. Miasto planuje w przyszłym roku wiele remontów dróg, a w najbliższym czasie przeprowadzi kampanię zachęcającą do korzystania z tramwajów i autobusów
Krakowscy kierowcy muszą przygotować się na kolejne remonty dróg w przyszłym roku i wiążące się z tym utrudnienia. Może nie będzie takich komplikacji jak przy przebudowie ronda Grzegórzeckiego, ale nie zabraknie objazdów i zapewne korków. O ostatecznym harmonogramie prac zadecydują radni miasta poprzez uchwalenie budżetu.
- Jest możliwość, że w pierwszej kolejności w przyszłym roku rozpoczęłaby się modernizacja ul. Długiej - informuje Joanna Niedziałkowska, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
W planach są również m.in. budowa estakady w ciągu ulic Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich, przebudowa ul. Igołomskiej czy remonty odcinków ulic: Nowohuckiej, Wielickiej, Stella-Sawickiego, Prądnickiej, Okulickiego oraz al. Pokoju. Inwestycje mają być realizowane głównie w II i III kwartale 2009 r.
Zdaniem radnych z Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa powinien powstać 3-letni harmonogram inwestycji drogowych.
- Wiele głównych ulic jest w fatalnym stanie. Powinniśmy wiedzieć, w jakiej kolejności będą remontowane, tak aby w czasie roku nie przesuwać środków z innych zadań na tego typu prace - mówi Łukasz Osmenda, przewodniczący Komisji Infrastruktury.
Podkreśla, że stworzenie harmonogramu powinno być poprzedzone badaniami natężenia ruchu w komunikacji zbiorowej i indywidualnej w mieście. Ostatnie tego typu kompleksowe analizy przeprowadzono w 2005 r. Zdaniem władz miasta wystarczy, że będą one przeprowadzane co pięć lat. Dyrektor Joanna Niedziałkowska podkreśla, że każdą inwestycję poprzedzają osobne badania. Radni mają wątpliwości co do ich jakości podając jako przykład otwarte ostatnio po przebudowie rondo Grzegórzeckie.
- Przebudowa rond Mogilskiego i Grzegórzeckiego miała poprawić przejazd w tym rejonie miasta. Tymczasem z ul. Wita Stwosza przez nowe dwa ronda jechałem 45 minut - obrazuje radny Grzegorz Stawowy.
Jego zdaniem dzieje się tak dlatego, że z dużo większego ronda Mogilskiego samochody wjeżdżają w zwężenie na rondzie Grzegórzeckim. Według niego potwierdza to wcześniejszą teorię niektórych radnych, że na rondzie Grzegórzeckim powinna powstać estakada - choćby tylko z jednym pasem w każdą stronę, skoro większa nie zmieściłaby się bez wyburzenia okolicznych budynków. Dyrektor Joanna Niedziałkowska zapewnia, że przejazd przez rondo Grzegórzeckie poprawi się dzięki wprowadzeniu optymalnego oprogramowania sygnalizacji świetlnej. Na razie nie działa ona zgodnie z założeniami, ale wszystko ma zostać dopasowane po zakończeniu remontu ul. Starowiślnej i dopuszczeniu do ruchu szybkiego tramwaju na trasie Krowodrza Górka - Kurdwanów z przejazdem przez tunel między przystankiem Politechnika a rondem Mogilskim. Wykonawcy chcą go oddać do użytku w tym miesiącu.
ZIKiT zapowiada także poprawę komunikacji na ul. Karmelickiej, gdzie obecnie tramwaje są blokowane przez samochody i stoją w korkach. Rozwiązaniem ma być wyeliminowanie tranzytu przez ul. Karmelicką. Rozważane jest więc wprowadzenie jednego kierunku na tej ulicy na odcinkach od ul. Dunajewskiego do ul. Rajskiej oraz od Al. Trzech Wieszczów do ul. Siemiradzkiego.
Dyrektor Joanna Niedziałkowska zaznacza, że żadna modernizacja nie poprawi przejazdu i nie uwolni od korków centrum, a nie ma już możliwości rozbudowy infrastruktury drogowej w Śródmieściu. Miasto w grudniu tego roku zamierza więc przeprowadzić kampanię, skierowaną szczególnie do ludzi młodych, która będzie zachęcać do korzystania z tramwajów i autobusów. Jednym z jej elementów będą m.in. ankiety z pytaniami, co można w komunikacji poprawić, aby była ona bardziej przyjazna. Obecnie ZIKiT przeprowadza badania, ile osób skorzystałoby z tańszego krótkoterminowego biletu. Mają dać one odpowiedź, jakie jest zainteresowanie przykładowo biletem piętnastominutowym i w jaki sposób trzeba byłoby zbilansować jego wprowadzenie. (TYM)
Planowane inwestycje w 2009 roku
Przebudowa ronda Ofiar Katynia
Układ drogowy Campus UJ - Bobrzyńskiego - Bieżanowska
Budowa ul. Kuklińskiego
Rozbudowa ul. Surzyckiego - ul. Botewa oraz budowa ul. Śliwiaka (przedłużenie ul. Botewa do drogi ekspresowej S7)
Estakada w ciągu ul. Nowohuckiej i al. Powstania Wielkopolskich
Budowa ul. Lema - odcinek o dł. 900 m od al. Pokoju
Budowa kładki pieszo-rowerowej Kazimierz-Podgórze
Budowa parkingu w rejonie Nowego Kleparza z przeniesieniem dworca autobusowego (inwestycję ma zrealizować koncesjonariusz)
jazda,jazda,jazda BIAŁA GWIAZDA
|