Wyświetl pojedynczy post
laku82
Senior Member
 
 
Od: 05.2006
Skąd: Kraków - Kliny

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#2031
Stary 12.10.2008, 11:53
Nie wiem czy było:
http://www.rp.pl/artykul/13,201741_G...a_germani.html
Cytat:
Prestiżowy program ma nosić nazwę „Kopernikus”. Tak brzmi nazwisko słynnego polskiego astronoma po niemiecku. Według Verheugena Kopernik był „obywatelem Europy”, urodził się zaś „ w 1473 roku z niemieckich rodziców w Toruniu na terenie Prus”.Polscy naukowcy są zbulwersowani. Ich zdaniem to świadome przekłamanie faktów historycznych. – To skandal! Polska uczestniczy w tym programie od samego początku. Nikt nie konsultował się z nami w tej sprawie. Niemiecka pisownia nazwiska Kopernika wprowadza Europejczyków w błąd. Sugeruje, że Kopernik był Niemcem – mówi „Rzeczpospolitej” wiceprzewodniczący zespołu ds. wykorzystania przestrzeni kosmicznej przy Ministerstwie Nauki dr Włodzimierz Lewandowski.

...
Sprawą zajął się poseł PSL Tadeusz Sławecki. Złożył w Sejmie oświadczenie, w którym potępił stosunek komisarza Verheugena do historii. – To skandal, że taki mąż stanu jak Verheugen myli fakty historyczne. Kopernik urodził się w 1473 roku, 19 lat po tym, gdy Toruń został włączony w granice Polski. To wygląda na świadomą manipulację – mówi „Rz”. Przygotowuje interpelację do premiera Donalda Tuska. – Tu potrzebna jest interwencja rządu. Zarówno premier, jak i szef MSZ zostali już o tym poinformowani. Na razie nie ma żadnej reakcji – skarży się poseł.
Piwa i pacierza nigdy nie odmawiam
Walczmy o Wiślacki PR !! Bojkot Gazety Wyborczej !!