Wyświetl pojedynczy post
Krissu
Militaris
 
 
Od: 01.2006
Skąd: Kraków

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#1642
Stary 10.09.2008, 19:12
Ogryzek napisał(a):Wyświetl post
To w końcu kiedy Legia powstała? Na Wołyniu w 1916 czy też w Warszawie w 1920?

I jak to się ma do 90 lecia powstania klubu obchodzonego 2 lata temu

Myślę że formalnie Legia i powstała w tym 1920 roku, ale Legioniści podłączyli tradycje legionową zatem można stwierdzić że powstali na Wołyniu jako "potomstwo" Pogoni Lwów i Cracovii
Cytat:
To było w kwietniu 1916 w lasach w okolicach Maniewicz na Wołyniu... Młodzi ludzie, żołnierze Legionów, w chwilach wolnych od działań wojennych uprawiali sport. Na froncie panował okres spokoju, wrogie armie rozgrywały globalne partie w wojnie, która dopiero po latach nazwana zostanie pierwszą światową. Polscy patrioci, zwołani przez Józefa Piłsudskiego, właśnie w szeregach Legionów z bronią w ręku walczyli i szansę dla własnego państwa, zmagając siez carskim zaborcą. Pochodzili z południowych krańców dzisiejszej Polski, głównie z Krakowa i ze Lwowa. Dla wielu z nich kopanie piłki stanowiło już od lat wielką pasję.

Pierwsze mecze legioniści stoczyli w 1916 z innymi zespołami wojskowymi bijąc drużynę Dywizyjnego Zakładu Sanitarnego 7:0, remisując 3:3 z 6 Pułkiem Piechoty Legionów, zwyciężając 4 Pułk Piechoty Legionów 6:4, a potem 3:1. Sezon 1916 w 1916 przerwała ofensywa wojsk rosyjskich. Legiony walczące u boku armii Cesarstwa Austro-Wegier, wycofały się. Tak nasi bohaterowie trafili do Warszawy. Pierwszy mecz w stolicy Legia rozegrała 29 kwietnia 1917 roku w Agrykoli, remisując ze stołeczną Polonią 1:1 po golu Stanisława Mielecha w ostatniej minucie, a pierwszy występ poza Warszawą 19 sierpnia, gdzie odniosła sensacyjną wygraną z Cracovią 2:1.

14 marca 1920 roku w salach kasyna oficerskiego na Zamku Królewskim powołano Wojskowy Klub Sportowy, a jego pierwszym szefem został płk Aleksander Litwinowicz. Dopiero 31 lipca 1922, podczas nadzwyczajnego walnego zebrania zmieniona nazwę klubu na WKS Legia. W połowie października 1922 roku gotowe było pierwsze w stolicy klubowe boisko, należące do Legii.
http://www.legia.net/historia/
Odpowiedz cytując