Bóg Trybun (objawion) napisał(a):

|
Różnica jest zasadnicza - klub WISŁA powstał w Krakowie, w przeciwieństwie do Legii, która do Warszawy się "wprowadziła" -
|
Gwoli ścisłości:
Legia nigdzie się nie przeprowadzała. Prawdą jest, że w 1916 powstała na Wołyniu "Drużyna Legjonowa", od której Legia wywodzi swoje tradycje i datę powstania, ale klub jako taki powstał dokładnie 14 marca 1920 roku w kasynie oficerskim mieszczącym się w murach Zamku Królewskim w Warszawie, jako WKS Warszawa. Dwa lata później 31 lipca 1922 podczas walnego zjazdu członków zmieniono nazwę na WKS Legia.
Bóg Trybun (objawion) napisał(a):

|
i druga istotna sprawa - obydwa kluby warszawskie były tylko solidnymi firmami w przedwojennej piłce. Okres powojenny jedną wyciągnął na salony, drugą postanowił "wypalić czerwonym żelazem" (podczas gdy w Krakowie komuna i resort postanowiły zaskarbić sobie "poparcie mas", przejmując klub o wielkiej historii i patriotycznych tradycjach - Legia od zawsze była wojskowa, przylepienie do Wisły milicji to "dzieło" powojenne).
|
Tyle, że przed wojną wojskowi nie za bardzo chcieli wspierać cywilny sport, woleli się skupić na "krzewieniu kultury fizycznej wśród kadry oficerskiej" co doprowadziło do rozwiązania Legii w 1938.
Po wojnie powołano I WKS Warszawa, potem nazwany WKS Legia a potem CWKS Warszawa