Wyświetl pojedynczy post
Krissu
Militaris
 
 
Od: 01.2006
Skąd: Kraków

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#1639
Stary 10.09.2008, 16:11
Bóg Trybun (objawion) napisał(a):Wyświetl post
Różnica jest zasadnicza - klub WISŁA powstał w Krakowie, w przeciwieństwie do Legii, która do Warszawy się "wprowadziła" -
Gwoli ścisłości:
Legia nigdzie się nie przeprowadzała. Prawdą jest, że w 1916 powstała na Wołyniu "Drużyna Legjonowa", od której Legia wywodzi swoje tradycje i datę powstania, ale klub jako taki powstał dokładnie 14 marca 1920 roku w kasynie oficerskim mieszczącym się w murach Zamku Królewskim w Warszawie, jako WKS Warszawa. Dwa lata później 31 lipca 1922 podczas walnego zjazdu członków zmieniono nazwę na WKS Legia.
Bóg Trybun (objawion) napisał(a):Wyświetl post
i druga istotna sprawa - obydwa kluby warszawskie były tylko solidnymi firmami w przedwojennej piłce. Okres powojenny jedną wyciągnął na salony, drugą postanowił "wypalić czerwonym żelazem" (podczas gdy w Krakowie komuna i resort postanowiły zaskarbić sobie "poparcie mas", przejmując klub o wielkiej historii i patriotycznych tradycjach - Legia od zawsze była wojskowa, przylepienie do Wisły milicji to "dzieło" powojenne).
Tyle, że przed wojną wojskowi nie za bardzo chcieli wspierać cywilny sport, woleli się skupić na "krzewieniu kultury fizycznej wśród kadry oficerskiej" co doprowadziło do rozwiązania Legii w 1938.
Po wojnie powołano I WKS Warszawa, potem nazwany WKS Legia a potem CWKS Warszawa
Odpowiedz cytując