Sędzia napisał(a):

Wracając do kwestii NATO - nie do końca zgadzam się z tym, że NATO to to samo co gwarancje z 39r.
Jednak mimo wszystko, NATO to jest zupełnie inna jakość. Przede wszystkim, zupełnie co innego zaatakować państwo z gwarancjami "sojuszników", o których się wie, że nie podejmą działań (Hitler miał tę pewność). A co innego zaatakować potężny sojusz, co do którego tak do końca nie da się wykluczyć, że podejmie działania. Tu jest obecnie największa zaleta NATO (kiedyś była większa, bo była większa pewność że NATO zareaguje). Bo drugie, NATO jednak daje nam dostęp do pewnych technologii, których byśmy nie mieli. Plus kasa na rozwój infrastruktury.
To z tego powodu małe państwa chętnie wstępowały do NATO - bo Rosja prędzej zaatakuje małe państwo które w NATO nie jest (Gruzja) niż takie, które w NATO jest (np. Litwa).
Natomiast absolutnie niedopuszczalne jest to, co wyprawiały przez długi czas "elity" z unii wolności, tzn. takie nastawienie, że jak jesteśmy w NATO, to nic nam nie grozi. Jest oczywiste, że Polska musi dążyć do tego, by jak najlepiej się zabezpieczyć na przyszłość (także odległą). I dlatego to, że jesteśmy w NATO nie może powodować braku dalszych działań.
ps. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy uznał we wtorek za "normalne", że Rosja chce "bronić interesów ludności rosyjskojęzycznej" poza swymi granicami.
ps. 2 liczę na to, że efektem tego konfliktu będzie podpisanie umowy z USA w sprawie tarczy, po drugie - wysłanie wojsk międzynarodowych do Gruzji (bo przyjąć do NATO się obecnie Gruzji nie da), a następnie szybkie przyjęcie do NATO Ukrainy. Jeśli NATO się nie pospieszy, to Rosja narobi Ukrainie kłopotów (choćby z Krymem).
|
Trza powiedzieć otwarcie - 70% NATO - to USA
10% to Anglia
10% to kanada
5 % Niemcy
i 5% reszta wycieczki.
Zarówno Anglia jak i Kanada - nie zrobią NIC jeśli nie zrobi tego USA.
Jeśłi nie zrobi tego USA - nie zrobi tego reszta, bo nie jest w stanie tego dokonać. Technologie NATO, organizacja itp. itp - to są amerykańskie wynalazki. Śmiało mozna rzec, żę USA to NATO a NATO to USA.
Jeśłi więc liczyć na NATO - to liczyć na USA. I tu pojawia się problem z chęcią niesienia pomocy przez USA.
Akcja z Gruzją pokazuje, że Putin strzelił amerykańcom piękny szach i już widać ścieżkę do mat. Amerykańce jednak niektórych sojuszników maja w głębokim poważaniu. Pojawia sie pytanie o Polskę obecnie i o Polskę z tarczą antyrakietową.
W gruncie rzeczy wychodzi na to, że mozemy liczyc tylko na USA - a jeśli tak, to akcja ruskich pokazuje, że tarczą antyrakietową nic nie mozemy stracić - zmienia sie moja optyka w tym wzgledzie
"Zachowanie się publiczności krakowskiej, a raczej zwolenników Cracovii na ostatnich jej meczach, stało się naprawdę skandalicznem. Tylko ten sędzia jest dobry, sprawiedliwy i obiektywny, który jej dogadza, każdy inny jest "kaloszem", "papuciem", "zbrodniarzem". Doprowadziło to do najzwyklejszego terroru. " Tygodnik Sportowy rok 1924, nr 43