Wyświetl pojedynczy post
kalashnikov2
Senior Member
 
Od: 02.2008

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#1126
Stary 22.07.2008, 21:00
wyar napisał(a):Wyświetl post
Tu sie troche nie zgodze z Toba...
Wg mnie ZADEN bank centralny nie powinien ani "walczyc" z inflacja,ani "walczyc" z bezrobociem... Tak zreszta,jak i rzad Najjasniejszej... I rzad,i bank winny skupic sie na tym,by nie dodrukowywac niepotrzebnej sterty banknotow do realizacji jakichs swoich wizji,wrecz przeciwnie,nawet wycofywac gore waluty bez pokrycia (no,moze nie tak,jak robil to onegdaj Balcerowicz) - zreszta nie tak dawno sluchalem Gosiewskiego, ktory chwalil sie,ze za rzadow PiS bezrobocie malalo,bo Polska przyciagala inwestycje
Problem od dawna polega na tym,ze ludzie sami znajda sobie prace - byleby tylko nikt im tego nie utrudnial, co w dzisiejszych czasach jest leitmotiwem wiekszosci politykow rzadzacych na tym swiecie...
Wszyscy "walcza" - a bezrobocie nigdy nie istnialo w owych mitycznych cyfrach na terenach RP...
Takie są pobożne życzenia realne jak dojście UPR do władzy.

A realia są takie, że we w miarę rozwinietej gospodarce rynkowej istnieje pewna zależność: im niższa inflacja, tym wyższe bezrobocie. Zachodnie szkoły ekonomiczne dopuszczają pewien poziom inflacji, który pozwoli zniwelować do minimum liczbę osób bez pracy. U nas jest ok 10% bezrobocia ale ono jest strukturalne, tzn. np. z powodu dwóch lewych rąk albo wykształcenia nieadekwatnego do potrzeb rynku. Czyli raczej się nie zmniejszy poniżej tego poziomu ale tylko i wyłącznie.... z powodu 2,5 mln(?) emigracji. Więc Rada Polityki Pieniężnej pozwala sobie na walkę z inflacją, wiedząc że w razie wzrostu liczby osób bez pracy - te najbardziej zdesperowane osoby po prostu wyemigrują. A ci którzy się za granicą nigdzie nie załapią, albo wogóle nie wyjadą - będą w Polsce jeszcze tańszymi wyrobnikami niż są teraz. Bo lepsza będzie kiepsko płatna praca, niż żadna. W tej calej polskiej "walce z inflacja" chodzi tylko o to żeby Polaczkom sie we lbach nie poprzewracalo od dobrobytu. A najzabawniejsze jest to, że to sami Polacy gotują Polakom ten los.
Ostatnio edytowane przez kalashnikov2 : 22.07.2008 o godz. 21:13.