nosu, dorotja w windowsie XP, robi się to tak:
-klikamy prawym przyciskiem mysz ( PPM) na mój komputer, dajemy właściwości;
- następnie zaawansowane;
- kolejno: wydajność->ustawienia;
- efekty wizualne i tam odznaczamy opcję 'użyj cieni dla etykiet ikon pulpitu'
u mnie to przynajmniej działa oto efekt:
http://www.david.netmark.pl/przed.JPG
http://www.david.netmark.pl/po.JPG
Tyle ;-)