Wyświetl pojedynczy post
Mareq
Senior Member
 
 
Od: 04.2007

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#1103
Stary 19.07.2008, 15:20
Kosmiczne ambicje Europy

http://www.dziennik.pl/swiat/article..._w_kosmos.html

,, Francja proponuje, by cywilnym programom w kosmosie nadać "wymiar polityczny i bezpieczeństwa". W podobnym tonie wypowiada się Parlament Europejski, w którym przegłosowano właśnie raport opisujący, jak można wykorzystać europejskie instalacje w przestrzeni"

,,Argumenty Paryża są jasne: bez wojskowych programów kosmicznych nie ma mowy o nowoczesnej i skutecznej armii europejskiej."

,,
"Unia bez militarnych programów w kosmosie będzie ślepa i głucha. Armia bez sił kosmicznych jest po prostu słaba" - przekonuje w rozmowie z DZIENNIKIEM znawca nowoczesnych technologii wojskowych Andriej Ionin. "Zresztą nie chodzi tylko o wymiar wojskowy. Niecywilne programy kosmiczne po prostu podniosą prestiż Europy. Amerykanie na przykład nie ukrywają swojego motta w rywalizacji o kosmos, które brzmi: <kto kontroluje kosmos, ten kontroluje świat>" - dodaje."

Poniżej artykułu wywiad z Karlem Von Wogauem (CDU / EPL - głosował za raportem Libickiego w sprawie rury na bałtyku co powoduje iż z racji jego narodowości należy mu przyklasnąć i podziękować )

,,demo wywiadu"

Dlaczego Europa decyduje się na prowadzenie własnych wojskowych programów kosmicznych?
KARL VON WOGAU*: Po pierwsze, leży to w jej interesie, po drugie, wpływa na poprawę bezpieczeństwa.
dziś wojska państw europejskich stacjonujące w Afganistanie czy na Bałkanach muszą polegać na zdjęciach satelitarnych zrobionych przez inne państwa. Nie mamy pewności, że w przyszłości przy okazji jakiegoś konfliktu zbrojnego dostaniemy takie zdjęcia albo że nie będą one celowo zafałszowane.


http://www.europarl.europa.eu/sides/...PL&language=PL

Tutaj znajduje się sprawozdanie(zawierające projekt rezolucji PE) tego posła dotyczące przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa .

Co do potencjału satelitów szpiegowskich , to wygląda on mniej więcej tak

USA - ok 100
Rosja - 60-70
Chiny - ok 60
Unia Europejska - ..... 6 (8)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co do rzecznika rzecznika ( ) , to dziwna sprawa . Wydawało mi się i dalej mi się wydaje , że RPO nie jest na smyczy PiSu , więc te działania są związane zapewne z tym iż po prostu musi zbadać sprawę dokładniej bez zbędnego rozgłosu .
Ostatnio edytowane przez Mareq : 19.07.2008 o godz. 15:27.