Wyświetl pojedynczy post
pepe72
Senior Member
 
Od: 08.2005
Skąd: kraina gandzi i deszczu

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#9100
Stary 29.12.2025, 15:13
MaLk napisał(a):Wyświetl post
Trochę zbyt prosta konstatacja. Pomijając fakt, że Real to fatalny przykład, bo akurat jest i rentowny, i wypłacalny, w praktyce klubów piłkarskich jako spółek prawa handlowego liczy się tak naprawdę jedno: czy są w stanie spłacać swoje zobowiązania na bieżąco.

To, czy ich pokrycie pochodzi (najlepiej bezzwrotnie) od bogatego właściciela, czy sam klub jest w stanie generować odpowiednie przepływy jest kwestią wtórną (przynajmniej do momentu, w którym właściciel się nie zmieni).

Problemy się zaczynają wtedy, kiedy ani właściciel, ani sam klub nie są w stanie tego zapewnić.

Czy ktoś jest spółką, czy stowarzyszeniem (co moim zdaniem lepiej odpowiada naturze klubu piłkarskiego), kluczem jest to, czy zaciąga zobowiązania, które jest w stanie obsłużyć. Płacić każdy powinien. Każdy.
Zobowiązania Realu w granicach 1,8 MILIARDA euro w 2025. Ale oni mają bogatego sponsora/właściciela.
Ale to pisze AI od google o Barcelonie:
google AI napisał(a):
Zadłużenie FC Barcelony na przełomie 2024/2025 roku pozostaje na wysokim poziomie, z głównym naciskiem na dług transferowy w kwocie ~159 mln euro (z czego ~140 mln krótkoterminowo), a całkowite zadłużenie, w tym kredyty z projektu "Espai Barça", może sięgać nawet 1,3-1,45 mld euro, przy ujemnym kapitale własnym, co wskazuje na poważne wyzwania finansowe. Klub musi spłacać znaczne kwoty (w tym za zawodników jak Lewandowski) i szuka inwestorów, co wpływa na budżet i możliwość transferów
Długi w spółkach pokrywają (zazwyczaj) akcjonariusze. Więc dopóki akcjonariat chce i może utrzymywać zespół to będzie to robione. Niezależnie od innych działań klubu.
Statystyki Wisły na wykresach: https://www.canva.com/design/DAGtt9A...Id=hc3c6977d12

Cele Wisły na sezon 2026/27
Na razie świętowanie awansu
Odpowiedz cytując