Wyświetl pojedynczy post
As
Socios Wisła Kraków
 
 
Od: 11.2002
Skąd: Z rekawa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#454
Stary 28.10.2025, 11:41
sandomingo napisał(a):Wyświetl post
Nie chce mi się wierzyć, żeby Pogoń walczyła realnie o awans.
Przecież to jest oficjalnie klub partnerski Legii, 1 liga to dla nich idealne miejsce na ogrywanie młodzieży.
W sumie jesli awansuja to Legia bedzie ogrywac mlodziez w Ekstraklasie a jesli po jednym sezonie spadna to nic sie nie stanie, beda znowu ogrywac mlodziez w 1 lidze.
Plus taki, ze przy prawie tych samych kosztach zarobia o wiele wiecej pieniedzy z praw TV. Mozna to zainwestowac w boiska, infrastrukture itp.

Wielokrotnie slyszalem, ze "ktos nie chce awansowac". To mialo sens 20-30 lat temu kiedy koszty funkcjonowania na drugim poziomie znaczaco sie roznily od ekstraklasy. Byla grupa wschod i zachod, nie trzeba bylo hoteli bukowac etc.
Teraz czy w 1 czy w Esie masz podobne koszty tylko przachody w Esie sa nieporownywalnie wyzsze.

Nie widze jakby logicznego powodu dla ktorego ktos nie chcialby awansowac no chyba ze nie ma mozliwosci spelnic warunkow licencyjnych ale te obecnie dla 1 ligi i Ekstraklasy sa praktycznie takie same.

Edit: dodam, ze w Niemczech istnieje fenomen zwany "klubem jojo" i odnosi sie do klubow, ktore regularnie awansuja i spadaja z pierwszej Bundesligi. Awans, spadek,awans,spadek itd. Kiedy awansuja to nie wydaja prawie zadnych pieniedzy, graja tym co mieli w 2BL, sa nastawieni ze spadna i cala kase, ktora zarobia re-inwestuja dlugoterminowo zeby za kilka lat po wejsciu do Bundesligi byc gotowym aby sie tam utrzymac przez dluzszy czas. Koronnym przykladem takiego klubu jest Augsburg. Augsburg sobie przez lata skakal miedzy 1BL a 2BL az w koncu byli gotowi zeby po awansie zainswestowac i zajac pozycje sredniaka. Byl w tych spadkach i awansach dluzszy plan. Freiburg na przyklad tez podobnie robil.

W Polsce natomiast kazdy po awansie dostaje malpiego rozumu i na rzesach staje zeby sie za wszelka cene utrzymac. Jak sie nie uda to koncza w dlugach i jest kaplica. Koronny przyklad to LKS po awansie z Moskalem - mogli na spokojnie zagrac sezon, nie zwalniac Moskala, kase z ESY wrzucic na konto i rok po roku sie bogacic az do momentu kiedy mogliby wejsc do ESA z drzwiami i tam zostac. To nie, wyjebali Moskala, nakupili szrotu a i tak zaliczyli spadek. Dalej sa w tym samym miejscu co 5-6 lat temu.

Sorry, ze sie rozpisalem.
Ostatnio edytowane przez As : 28.10.2025 o godz. 12:01.
Odpowiedz cytując