Piknik1906 napisał(a):

|
Nie ma żadnej różnicy podatkowej pomiędzy przekazaniem środków z tytułu pożyczki i przekazaniem np. z tytułu podniesienia kapitału.
|
Nie żeby coś, ale jest.
Podatkowo istnieje rozróżnienie między pożyczką właścicielską i pożyczką od podmiotu trzeciego vs podwyższenie kapitału zakładowego na dwóch płaszczyznach:
- PCC: i od pożyczki "normalnej" i od podwyższenia kapitału zakładowego płaci się PCC, pożyczki udzielane przez właścicieli (akcjonariuszy/wspólników) spółek kapitałowych są zwolnione z PCC,
- tzw. (dawniej) cienka kapitalizacja w CIT: właściciel (akcjonariusz/wspólnik) przekazując pieniądze tytułem podwyższenia kapitału zakładowego do spółki kapitałowej (i SKA) nie może pobierać od odsetek od wniesionego wkładu, wkładając pieniądze jako pożyczka właścicielska już może (niezależnie od tego, czy spółka osiągnęła zysk), spółka może też te odsetki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, natomiast podatkowo ma tutaj założony limit kosztów.