Tantal napisał(a):

Nie chcę wywoływać tej samej dyskusji co sezon temu, ale proponuję też inny sposób liczenia:
"statystycznie potrzeba do drugiego miejsca" w zwyczajowym rozumieniu to nie przeciętna ilość punktów jakie zdobywały zespoły z 2 miejsca, tylko taka wartość jaka dałaby drugie miejsce PRAWIE NA PEWNO. Przy czym za "prawie na pewno" w profesjonalnej statystyce zazwyczaj przyjmuje się pradopodobieństwo 95%. Odrzućmy najbardziej skrajny sezon 2014/15, kiedy druga w tabeli Termalica zdobyła 73 pkt. Kolejnym przykładem, do którego musimy się już odnieść będzie więc zeszły rok, kiedy ta sama Termalica miała 71 pkt. I tyle musimy uciułać, żeby statystycznie być prawie pewni awansu.
|
Dobieranie wskaźników pod tezę jest może zabawne ale nie ma nic wspólnego z "profesjonalną statystyką".
Jak robisz średnią bez min (58 - Zagłębie S i Górnik Z) oraz bez max (73 BBT) to niezależnie czy odetniesz jeden min czy oba miny wychodzi 64 punkty. Czyli dokładnie tyle co przyjąłem.
NA PEWNO by mieć 1 miejsce trzeba zdobyć 102 punkty na co szansę mają na teraz (12:14 w niedzielę) 3 zespoły - Wisła, Polonia B i GKS T.
Chyba nigdy się nie zdarzyło, żeby jakiś zespół w lidze 18 zespołowej zdobył 100 punktów.
Odwoływanie się do ostatniego sezonu jest słabe. Poniżej zestawienie 2 miejsc, z którego to bardzo ładnie widać:
Kod:
24/25 BBT 71
23/24 GKS K. 62
22/23 Ruch 62
21/22 Widzew 62
20/21 BBT 65
19/20 Podbesk. 65
18/19 ŁKS 69
17/18 Zagłębie S 58
16/17 Górnik Z 58
15/16 Wisła P 63
14/15 BBT 73
13/14 Górnik Ł. 61
12/13 Cracovia 64
11/12 Pogoń 61
Na 14 sezonów, tylko dwa razy potrzeba było powyżej 70 punków na 2 miejsce.