Wyświetl pojedynczy post
pepe72
Senior Member
 
Od: 08.2005
Skąd: kraina gandzi i deszczu

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#1
Stary 27.07.2025, 11:21
Tantal napisał(a):Wyświetl post
Nie chcę wywoływać tej samej dyskusji co sezon temu, ale proponuję też inny sposób liczenia:

"statystycznie potrzeba do drugiego miejsca" w zwyczajowym rozumieniu to nie przeciętna ilość punktów jakie zdobywały zespoły z 2 miejsca, tylko taka wartość jaka dałaby drugie miejsce PRAWIE NA PEWNO. Przy czym za "prawie na pewno" w profesjonalnej statystyce zazwyczaj przyjmuje się pradopodobieństwo 95%. Odrzućmy najbardziej skrajny sezon 2014/15, kiedy druga w tabeli Termalica zdobyła 73 pkt. Kolejnym przykładem, do którego musimy się już odnieść będzie więc zeszły rok, kiedy ta sama Termalica miała 71 pkt. I tyle musimy uciułać, żeby statystycznie być prawie pewni awansu.
Dobieranie wskaźników pod tezę jest może zabawne ale nie ma nic wspólnego z "profesjonalną statystyką".
Jak robisz średnią bez min (58 - Zagłębie S i Górnik Z) oraz bez max (73 BBT) to niezależnie czy odetniesz jeden min czy oba miny wychodzi 64 punkty. Czyli dokładnie tyle co przyjąłem.

NA PEWNO by mieć 1 miejsce trzeba zdobyć 102 punkty na co szansę mają na teraz (12:14 w niedzielę) 3 zespoły - Wisła, Polonia B i GKS T.
Chyba nigdy się nie zdarzyło, żeby jakiś zespół w lidze 18 zespołowej zdobył 100 punktów.

Odwoływanie się do ostatniego sezonu jest słabe. Poniżej zestawienie 2 miejsc, z którego to bardzo ładnie widać:
Kod:
24/25  BBT        71
23/24  GKS K.     62
22/23  Ruch       62
21/22  Widzew     62
20/21  BBT        65
19/20  Podbesk.   65
18/19  ŁKS        69
17/18  Zagłębie S 58
16/17  Górnik Z   58
15/16  Wisła P    63
14/15  BBT        73
13/14  Górnik Ł.  61
12/13  Cracovia   64
11/12  Pogoń      61
Na 14 sezonów, tylko dwa razy potrzeba było powyżej 70 punków na 2 miejsce.
Ostatnio edytowane przez pepe72 : 27.07.2025 o godz. 11:24.
Statystyki Wisły na wykresach: https://www.canva.com/design/DAGtt9A...Id=hc3c6977d12

Cele Wisły na sezon 2026/27
Na razie świętowanie awansu
Odpowiedz cytując