Fajny tekst na FB - profil
https://www.facebook.com/ligabedzieciekawsza
Wklejam
Cytat:
„Patrzę na ligę polską i widzę, że większość drużyn jest do siebie podobnych. Na mapie stylów gry są skupione wokół identycznych atrybutów. Będąc przy piłce, rozgrywają dość wolno, nie ma zbyt wielkiej intensywności akcji względem średniej europejskiej. (…) większość zespołów stara się łączyć posiadanie piłki i niską obronę. Powoli przemieszczają się w stronę bramki, ale w ataku nie są w stanie utrzymać się zbyt długo przy piłce.
(…)
Na ten moment styl prezentowany przez większość polskich trenerów nie daje jakichkolwiek szans w Europie. Przy powolnym rozgrywaniu piłki zostaniecie zmiażdżeni pressingiem. Przy niskiej obronie lepsi rywale w końcu dopną swego, bo dysponują lepszymi zawodnikami. Trudno o ligę, w której kluby szukałyby fachowców preferujących taki styl, a co za tym idzie: chciano by waszych trenerów. Nie dlatego, że chodzi o brzydką piłkę, po prostu to styl utożsamiany z walką o przetrwanie.
(…)
Na tym etapie zagraniczny klub, który zatrudniłby polskiego trenera, podjąłby ogromne ryzyko. Brałby osobę funkcjonującą w bardzo specyficznej lidze, kogoś, kto nie ma własnego stylu lub nie potrafi odcisnąć swego piętna na drużynie. Należałoby spojrzeć na rynki, które są wam bliższe kulturowo. Dla klubu hiszpańskiego zatrudnienie trenera z Polski nie miałoby żadnego sensu.
(…)
Gdy patrzę na wasze dwa najbogatsze kluby, to widzę, że trenerzy kończący ostatni sezon preferowali styl gry, który jest przeciwieństwem tego, czym jest dominacja. Nasze modele dokładnie to obrazują. W Lechu postawili na futbol do bólu przeciętny: zwyczajny, powolny, niczym się niewyróżniający, jakby ignorujący, że w zespole jest piłkarska jakość. Po tym, jak Kostę Runjaicia zastąpił Gonçalo Feio, Legia stała się drużyną podejmującą jeszcze mniejsze ryzyko. Warszawianie prezentowali styl gry zespołu walczącego o utrzymanie”
- Alex Stewart, Analytics FC.
Fragment pochodzi z książki "Jak (nie) grać w Europie", która jest dostępna na ⏩ https://bit.ly/trenerka-jakniegrac
|
No, dobra.
Jak w tym wszystkim wygląda Wisła?
I trenerzy w ostatnich latach?