wolfy napisał(a):

|
Wbrew temu co Ci się wydaje - nie wszyscy piłkarze w MLS i w Lidze Saudyjskiej to byłe gwiazdy najwyższego formatu na emeryturze. Ekstraklasa to bardziej materiał na uzupełnienie ławki, ale nie nazwałbym tego błędwm w Matrixie. Po prostu są nazwiska dla kibiców i są kolesie od noszenia fortepianu. W MLS kilku Polaków zostawiło po sobie dobre wspomnienia.
|
Nie. Pomińmy na chwilę to, że liga saudyjska i MLS to obecnie dwa różne światy piłkarskie.
Tutaj masz w miarę świeży wywiad obrazujący aktualne podejście średniaka ligi saudyjskiej do "wyróżniających się piłkarzy" polskiej ekstraklasy:
Cytat:
Jesus Imaz, Josue - to dwa nazwiska z Ekstraklasy, które zostały wam zaproponowane. Dlaczego nie skorzystaliście z tego pomysłu? Pedro Rebocho bardzo dobrze odnalazł się w Al-Khaleej.
Nie interesowaliśmy się tymi zawodnikami, a byli nam proponowani przez agentów. W tamtym czasie, byli to najlepsi zawodnicy ligi. Było to więc naturalne, że zostaną nam zaproponowani. Zweryfikowaliśmy ich negatywnie, ponieważ mieliśmy lepsze opcje.
Czy możemy spodziewać się kolejnych Polaków w lidze saudyjskiej? Ci topowi, jak Piotr Zieliński, postanawiają pozostać w Europie. Czego wciąż brakuje Saudyjczykom?
To była decyzja Piotra Zielińskiego. Zamiast niego Al-Ahli ściągnęło Gabriego Veigę. Można było sobie wyobrażać sobie, że prędzej to on się nie zgodzi, a finalnie zdecydował się na to. To bardzo indywidualne decyzje. W tej chwili Saudyjczycy są w stanie zapłacić każdemu bardzo dobremu zawodnikowi gigantyczne pieniądze, bo taki jest plan - wypromować ligę i podnieść jej poziom. Oni się w tym nie zatrzymają. Zobaczymy, czy Casemiro i De Bruyne przejdą do Arabii Saudyjskiej, bo są to najgłośniejsze nazwiska. Piotr Zieliński również takim jest, natomiast Josue nie i nigdy nią nie był. Grzegorz Krychowiak trafił do ligi saudyjskiej jako bardzo uznany piłkarz, grając w przeszłości w Sewilli czy PSG. W naszej ekstraklasie mamy raczej młodych zawodników, którzy wyjeżdżają do dobrych klubów europejskich. Widzę taki trend i nie wydaje mi się, żebyśmy mogli pozyskać dobrego ligowca z polskiej ligi. Nie widzę takiego nazwiska.
|
źródło:
https://www.polsatsport.pl/wiadomosc...-lepsze-opcje/
Innymi słowy, nikt w Arabii Saudyjskiej nie uważa, żeby piłkarze z ekstraklasy byli dla nich jakimkolwiek materiałem, czy to na gwiazdy, czy to na uzupełnienie ławki.
Choć oczywiście nie zdziwię się, jeśli wbrew faktom i wbrew temu, co mówią sami przedstawiciele ligi saudyjskiej, będziesz wiedział lepiej
W MLS jest trochę inaczej. Oni obecnie ściągają albo polskich zawodników albo z lig zachodnich, albo młodych zawodników ekstraklasowych z potencjałem, mało jeszcze skażonych "dotknięciem ekstraklasy", których można jeszcze jakoś u siebie "obrobić" i nie na ławkę, ale do grania. Ale ciągle są to transfery incydentalne, raz na okienko albo nawet sezon.