Pojawiła się analiza finansów Wisły na goal.pl:
https://www.goal.pl/1-liga/wisla-kra...liza-finansow/
Jakub Szlendak napisał(a):
Co jakiś czas media podejmują tematykę problemów finansowych Wisły Kraków, które objawiają się m.in. opóźnieniami w regulowaniu zobowiązań, także tych wobec zawodników. Ostatnie sprawozdanie finansowe klubu zostało zatwierdzone z wysoką stratą i zagrożeniem kontynuacji działalności. W tym tekście postaram się przeanalizować sytuację klubu na tyle dokładnie, na ile można to zrobić będąc poza spółką i nie śledząc jej losów na co dzień.
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Wisła Kraków we wcześniejszym sprawozdaniu finansowym zmieniła rok obrotowy ze zgodnego z kalendarzem na dopasowany do czasu trwania sezonu (od początku lipca do końca czerwca). Tamten dokument obejmował 18 miesięcy, czyli okres od stycznia 2021 roku do czerwca 2022 roku. Utrudnia to porównywanie części danych, ale nie mamy na to wpływu. Samą zmianę należy oceniać pozytywnie, bo rok obrotowy zgodny z sezonem powoli staje się standardem.
Głównymi źródłami, na których opierałem swoje obliczenia i uwagi są sprawozdania finansowe klubu, ale też raporty Deloitte i Grant Thornton oraz materiały prasowe, w tym artykuły autorstwa Bartosza Karcza opublikowane na łamach Gazety Krakowskiej. Wiele ciekawych informacji przekazuje na Twitterze Jarosław Królewski, czyli prezes i główny akcjonariusz spółki.
(...)
Podsumowanie
Sytuacja finansowa Wisły Kraków jest bardzo trudna, ale pożyczki udzielane przez akcjonariuszy pozwalają na kontynuowanie działalności. Jak wynika z wyliczeń, klub był w lepszej kondycji finansowej w latach 2019-2020, co nie oznacza, że nie występowały problemy. Kluczowym momentem był sezon 2021/22, w którym widać większe wydatki m.in. na utrzymanie zawodników I drużyny. To nie dało efektu w postaci sukcesu sportowego, a wręcz przeciwnie â jeszcze bardziej skomplikowało stan klubowych finansów. Wisła co okienko dokonuje dużej liczby transakcji na rynku transferowym, co w oczywisty sposób podważa ich jakość, bo jeśli ktoś, przykładowo, zatrudnia czterech bramkarzy w ciągu trzech sezonów, to znaczy, że wciąż nie rozwiązano problemu obsady tej pozycji. Każdy ruch transferowy kosztuje (pensja, prowizja pośrednika, czasem opłata transferowa), a Wisły nie stać na nietrafione inwestycje.
Przed nami ciekawe dwa miesiące, które odpowiedzą na wiele pytań. Jeśli Wiślacy zrealizują najlepszy z możliwych scenariuszy (i najmniej prawdopodobny), czyli awansują bezpośrednio do Ekstraklasy i zdobędą Puchar Polski, zarząd stanie przed przyjemnym wyzwaniem w postaci zarządzania sukcesem, także finansowym. Z drugiej strony, jeśli Wisła nie awansuje do najwyższej ligi nawet po udziale w barażach, kolejny sezon będzie wielką niewiadomą. Czy będzie kontynuowana agresywna strategia finansowo-sportowa, czy nastąpi większy reset i dostosowanie jakości sportowej do możliwości finansowych oraz cięcia w działach niezwiązanych bezpośrednio z I drużyną? Tego dowiemy się niebawem.
|