Piknik1906 napisał(a):

Nie wiem czy 33 mln. Dodałem tylko dwie liczby będące w publicznym obiegu. Ale to jest oczywiste, że na pewno bliżej 30 niż 20.
Patrząc na sprawozdanue za 2021 widać, że koszty w poprzednim sezonie były gdzieś między 40 a 50. I to raczej bliżej 50 bo przecież w 2022 była akcja ratunkowa z nowym sztabem i drogimi zawodnikami.
Nie ma opcji aby zejść z takiej kwoty do tych 18 o których tu pisano. Organizacja by nie przetrwała.
Patrząc od drugiej strony:
- budżet drużyny nawet po drastycznym cięciu z ponad 20 mln o jakich mówiono w sezonie 21/22 da małe kilkanaście milionów (dalej mamy piłkarzy na ekstraklasowych kontraktach) - 13-14?
- budżet pozostałych wynagrodzeń to kolejne kilka milionów
- budżet Akademii po cięciach to dalej ze 2-3 mln
- sam stadion i baza w Myślenicach to ze 3,5 mln a z słynnym gazem 4,5
- koszt pamiątek do sklepu to pewnie połowa przychodu - szacuję, że 2-3 mln
- organizacja meczów to minimalnie 2 miliony
Już to powyżej się zakręci koło 25. A nie wymieniłem innych kosztów (biura, flota, wyżywienie, wyjazdy).
Bardzo bym był zdziwiony gdyby koszty wyszły wyraźnie poniżej 30 mln. A na 18 nie ma najmniejszych szans.
|
Chcąc realnie ogarnąć jaki charakter ma tzw. dziura budżetowa i mając dość ograniczony dostęp do danych musimy wziąć następujące trudności :
-trzeba rozróżnić rok obrotowy od sezonu ligowego i z tej perspektywy właściwie określić miejsca w którym jesteśmy w danym momencie a dopiero w kolejnym kroku porównać to z założeniami.
-ustalić czy tzw. dziura wynika z deficytu kosztów nad przychodami czy też może jest "cashflowowa" z powodu nie wpłynięcia żywej gotówki za transfery.
W mojej ocenie mamy raczej problem cash flow. Czyli wykonanie budżetu za sezon 21/22 wykazuje nadwyżki a budżet za sezon 22/23 miał założony deficyt który miał być pokryty właśnie nadwyżką z sezonu 21/22. Czyli w miarę bilansuje się przychód 18 mln z kosztami 25-30 mln.
Mało tego , pewnie wyjdzie że rok 2022 zamknie się również dobrze. Ale to tylko pozorne "dobro" bo już cash flow pokaże zagrożenia , które finalnie dadzą znać w wyniku za 2023 r., szczególnie jeśli nie będzie awansu.
I dlatego , widząc tą perspektywę , obecnie jest "gorączkowe poszukiwanie inwestora"