aNouc napisał(a):

|
Jeżeli żyjesz nadzieją, że sponsorzy po spadku Wisły do 1. ligi będą płacić takie same pieniądze jak obecnie, ceny za bilety, karnety i asortyment sklepowy będą na tym samym poziomie jak obecnie, zyski z cateringu będą na tym samym poziomie, nie dojdzie do zmian wynajmu stadionu /bazy treningowej (choć już do tego dochodziło, by ograniczyć koszty utrzymania), liczba członków zniesmaczonych sytuacją w Socios może się nie pomniejszyć, a budżet na Akademię wciąż będzie wynosił ponad 4 mln złotych przy budżecie ok. 9-10 mln złotych według włodarzy klubu (czyli tyle samo ile przy budżecie załóżmy tych 30 mln złotych), to zgoda.. wszystko się tutaj wyklucza.. ;-)
|
Zacznę do kwestii Socios - jest to stosunkowo niewielka organizacja, bo nie czarujmy się, 2000 członków na klub taki jak Wisła to naprawdę niedużo.
Ale jednocześnie po tych 3 latach i ogólnej mizerii sportowej - jest to już struktura niezbyt wrażliwa na niepowodzenia w wymiarze wyniku sportowego, składa się z osób świadomych. Dlatego nie sądzę, żeby ubytki liczby członków w związku ze spadkiem były znaczące. Sądzę nawet, że będą to różnice kosmetyczne.
Co do frekwencji na stadionie - podobnie jak w przypadku Socios, te 10 tys najwierniejszych będzie chodzić bez względu na ligę, po prostu Wisła wychowała sobie taką grupę.kibiców, dla których jej mecz jest ważny i budzi emocje.
A paradoksalnie - jeżeli przyjdzie seria zwycięstw i nakręci się akcja "awans" to frekwencja może być nawet wyższa".
15.000 sprzedanych biletów na mecz z Górnikiem przy obecnej sytuacji to jest świetny wynik.
Ceny biletów i karnetów - na logikę.powinny spaść ale z drugiej strony stadion będzie w remoncie więc to daje możliwość negocjacji czynszu z miastem.
Cena asortymentu w sklepie - tutaj żadnych zmian nie będzie.
I wreszcie kwestia Akademii - to jest jedyna rzecz od strony sportowej, która się nowym właścicielom udała a jednocześnie wydaje się, że jest dla nich "oczkiem w głowie".
Znaczna część umowy sponsorskiej z Orlenem i Socios to kwoty przeznaczane bezpośrednio na Akademię - dlatego nie spodziewam się, żeby to miało się.zmienić. O Socios napisałem powyżej natomiast co do Orlen Oil - mają opcję przedłużenia umowy na kolejny sezon, mogą dać mniej kasy na 1 drużynę ale środki na Akademię pozostaną bez zmian. Nie znam szczegółów ale myślę, ze do osiągnięcia porozumienia z władzami Myślenic w kwestii terenów pod bazę doprowadziła również magiczna ręka Obajtka.
Akademia ma również innych dedykowanych sponsorów: Synerise, Prodim, Veneo. Tutaj nic się nie zmieni bo to są albo właściciele albo kibice Wisły.
Skyboxy są w dużej części elementami umów sponsorskich a w przypadku Wisły większość sponsorów to również jej kibice. W przypadku Nowak-Mosty nawet więcej niż kibice. Oni nie kierują się czysto biznesowym podejściem, excelami.
Dlatego uważam, że Akademia utrzyma swój budżet a jednocześnie ogólny budżet Wisły będzie z pewnością większy niż 9-11 mln złotych. Dawid na konferencji przywoływał również przykład Widzewa, którego budżet to 15 mln
