W ostatnich miesiącach nasze stowarzyszenie zaangażowało się w dyskusję na temat zagospodarowania Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana i otoczenia tego obiektu. Na początku roku zwróciliśmy się do Prezydenta Krakowa w tej sprawie z apelem w postaci petycji, podpisanej przez kilkanaście tysięcy osób. W ostatnich tygodniach zaś przedstawiciele Socios brali udział w spotkaniach roboczych z udziałem Zarządu Infrastruktury Sportowej, Wisły Kraków, Rady Miasta i Rady Dzielnicy. W trakcie tych spotkań wypracowane zostały wstępne założenia dotyczące aranżacji otoczenia stadionu. Pragniemy przedstawić Wam główne założenia tego planu i dalsze kroki, które będą w tym temacie podejmowane.
Plan przedstawiony 25 sierpnia na posiedzeniu Komisji Sportu Rady Miasta zakłada:
- Budowę wielofunkcyjnego boiska pomiędzy aleją 3-ego Maja i stadionem, potencjalnie z małą trybuną i zapleczem (szatnie)
- Przynajmniej częściową likwidację płotów od strony ulicy Reymana dla połączenia stadionu z Parkiem Jordana, likwidację płotów od strony alei 3-ego Maja i ul. Reymonta
- Miejsce na nowy pomnik Henryka Reymana i Aleję Gwiazd Wisły Kraków
- Budowę Muzeum Wisły Kraków
- Zaaranżowanie placu od strony ulicy Reymonta na przestrzeń publiczną (z zielenią i małą architekturą)
- Budowę 2 lub 3 parkingów naziemnych, zarówno od strony północnej, jak i południowej, łącznie na 1000 miejsc
- Brak większych zmian od strony zachodniej - pozostawienie strefy VIP z parkingiem na około 200 miejsc
Uważamy, że powyższy plan zmierza w dobrym kierunku i uwzględnia zgłaszane przez nas postulaty poprawy funkcjonalności stadionu i otwarcia go na mieszkańców. W petycji apelowaliśmy o budowę parkingów podziemnych - to rozwiązanie przekracza jednak możliwości finansowe miasta. Parkingi naziemne według przedstawionego planu mają jednak być stosunkowo niewielkie i tak zaprojektowane, by nie zdominować okolicy - uważamy to za realistyczny kompromis.
Chcemy też podkreślić, że spotkania robocze przebiegały w merytorycznej i partnerskiej atmosferze - pomysły zgłaszane przez klub i Socios były rzetelnie rozpatrywane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej i biuro architektoniczne i w bardzo dużym stopniu uwzględnione zostały w przedstawionym planie.
Plan ten ma charakter wstępny. Będzie on teraz przedmiotem otwartych konsultacji społecznych. Zachęcamy Was do zgłaszania wszelkich uwag i pomysłów - możecie to zrobić kanałami, które niedługo przedstawi miasto. Możecie też zgłosić swoje koncepcje do nas drogą mailową (
[email protected]) - przedstawimy je zbiorczo urzędnikom i architektom. Konsultacje potrwają do końca września.
Warto podkreślić, że ten plan dotyczy jedynie otoczenia stadionu. Modernizacja samego obiektu (np. adaptacja przestrzeni pod trybunami, przebudowa pawilonu medialnego) będzie przedmiotem odrębnego postępowania.