Nie wiem czy to właściwy temat, ale to nieliczny spośród żyjących wątków na tym forum. W razie wątpliwości, oddaję się do dyspozycji moderatorów. W razie powielania tematu, proszę o usunięcie posta.
W sezonie 2019/2020 z ekstraklasy spadną 3 zespoły. Zatem bezpiecznym jest zajęcie
13. miejsca â czyli upraszczając, należy zdobyć o jeden punkt więcej niż drużyna z miejsca 14ego.
Pozwoliłem sobie sprawdzić ile punktów w minionych rozgrywkach dawało bezpieczeństwo utrzymania w Ekstraklasie.
Do sezonu 16/17 włącznie obowiązywał podział punktów /2 po zakończeniu rundy zasadniczej (RZ), zatem punkty przestają być porównywalne do obecnych rozgrywek. Przyjąłem własne kalkulacje, zakładając utrzymanie miejsca 13. na zakończenie RZ i rundy finałowej (RF).
2018-2019:
- Zakończenie rundy zasadniczej - RZ: 31 pkt (14. drużyna: 30pkt)
- Zakończenie rundy finałowej - RF: 42 pkt (14. drużyna: 41pkt)
2017-2018:
- RZ: 31 pkt (13. i 14. drużyna: 30pkt)
- RF: 38 pkt (14. drużyna: 37pkt)
2016-2017:
- RZ: 31 pkt (14. drużyna: 30pkt)
- RF: 40 pkt (przyjęty rachunek: 13. i 14. drużyna po rundzie finałowej uzyskały: 24pkt. 30/2 pkt uzyskanych po rundzie zasadniczej = 15pkt (zaokrąglone w górę w przypadku ułamka na końcu) 24-15= 9pkt. Czyli 30pkt po rundzie zasadniczej + 9 pkt po rundzie finałowej = 39pkt)
2015-2016:
- RZ: 34 pkt (14. drużyna: 33pkt)
- RF: 38 pkt (14. drużyna: 37pkt)
2014-2015:
- RZ: 34 pkt (14. drużyna: 33pkt)
- RF: 44 pkt (13. i 14. drużyna: 27pkt)
2013-2014:
- RZ: 32 pkt (14. drużyna: 31pkt)
- RF: 41 pkt (14. drużyna: 25pkt)
Wisła, po 16 kolejkach ma 11pkt.
Liczba meczy do końca w rundy zasadniczej: 14
Liczba meczy do końca rundy finałowej: 7
Zatem do utrzymania w poprzednich sezonach konieczne byłoby zdobycie następującej liczby punktów:
- 18/19: 31 pkt (21 w rundzie zasadniczej + 10 w rundzie finałowej)
- 17/18: 28pkt (20 + 8)
- 16/17: 29pkt (20 + 9)
- 15/16: 27 pkt (23 + 4)
- 14/15: 33pkt (23 + 10)
- 13/14: 30pkt (21 + 9)
Przyjmując najtrudniejszą sytuację, czyli konieczność zdobycia 33 punktów w 21 meczach, daje to średnią 1,57pkt / mecz.
W najlepszej konfiguracji: 27 pkt / 21 = 1,28 pkt/ mecz.
Nie nadaję sobie prawa nieomylności co do rachunków. Na ew. błędy proszę przymrużyć oko. Informacje podaję do ogólnej wiadomości i użytku. Do ewentualnych poprawek i dalszych analiz zachęcam.
Pozdrawiam!
PS. Tak sobie jeszcze policzyłem... W jakiej sytuacji jesteśmy?
Wisła, aby przetrwać, musi (statystycznie) od tego momentu zacząć punktować 1,28-1,57/mecz. Co to oznacza?
W zeszłym sezonie punktowanie
1,28/mecz przez wszystkie 37 kolejek dałoby miejsce
10-11, z kolei
1,57pkt/mecz - miejsce
4!
Do tej pory Wisła punktowała 11/16= 0,6875pkt /mecz.
Docelowo: 1,28 - 1,57 pkt/mecz, a to oznacza wzrost o 186-228%
Czy podniesienie zdobyczy punktowych o 200% (2x) przekłada się na podniesienie jakości drużyny 2x? Wzrost o 200%?!
Ty tylko matematyka.... Ale chyba nie ma już marginesu na błędy...