Wyświetl pojedynczy post
szejkspir
Member
 
Od: 10.2006

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#85683
Stary 30.11.2019, 17:34
Nie wiem czy to właściwy temat, ale to nieliczny spośród żyjących wątków na tym forum. W razie wątpliwości, oddaję się do dyspozycji moderatorów. W razie powielania tematu, proszę o usunięcie posta.


W sezonie 2019/2020 z ekstraklasy spadną 3 zespoły. Zatem bezpiecznym jest zajęcie 13. miejsca – czyli upraszczając, należy zdobyć o jeden punkt więcej niż drużyna z miejsca 14ego.
Pozwoliłem sobie sprawdzić ile punktów w minionych rozgrywkach dawało bezpieczeństwo utrzymania w Ekstraklasie.

Do sezonu 16/17 włącznie obowiązywał podział punktów /2 po zakończeniu rundy zasadniczej (RZ), zatem punkty przestają być porównywalne do obecnych rozgrywek. Przyjąłem własne kalkulacje, zakładając utrzymanie miejsca 13. na zakończenie RZ i rundy finałowej (RF).


2018-2019:
  • Zakończenie rundy zasadniczej - RZ: 31 pkt (14. drużyna: 30pkt)
  • Zakończenie rundy finałowej - RF: 42 pkt (14. drużyna: 41pkt)

2017-2018:
  • RZ: 31 pkt (13. i 14. drużyna: 30pkt)
  • RF: 38 pkt (14. drużyna: 37pkt)

2016-2017:
  • RZ: 31 pkt (14. drużyna: 30pkt)
  • RF: 40 pkt (przyjęty rachunek: 13. i 14. drużyna po rundzie finałowej uzyskały: 24pkt. 30/2 pkt uzyskanych po rundzie zasadniczej = 15pkt (zaokrąglone w górę w przypadku ułamka na końcu) 24-15= 9pkt. Czyli 30pkt po rundzie zasadniczej + 9 pkt po rundzie finałowej = 39pkt)

2015-2016:
  • RZ: 34 pkt (14. drużyna: 33pkt)
  • RF: 38 pkt (14. drużyna: 37pkt)

2014-2015:
  • RZ: 34 pkt (14. drużyna: 33pkt)
  • RF: 44 pkt (13. i 14. drużyna: 27pkt)

2013-2014:
  • RZ: 32 pkt (14. drużyna: 31pkt)
  • RF: 41 pkt (14. drużyna: 25pkt)

Wisła, po 16 kolejkach ma 11pkt.
Liczba meczy do końca w rundy zasadniczej: 14
Liczba meczy do końca rundy finałowej: 7

Zatem do utrzymania w poprzednich sezonach konieczne byłoby zdobycie następującej liczby punktów:
  • 18/19: 31 pkt (21 w rundzie zasadniczej + 10 w rundzie finałowej)
  • 17/18: 28pkt (20 + 8)
  • 16/17: 29pkt (20 + 9)
  • 15/16: 27 pkt (23 + 4)
  • 14/15: 33pkt (23 + 10)
  • 13/14: 30pkt (21 + 9)

Przyjmując najtrudniejszą sytuację, czyli konieczność zdobycia 33 punktów w 21 meczach, daje to średnią 1,57pkt / mecz.
W najlepszej konfiguracji: 27 pkt / 21 = 1,28 pkt/ mecz.

Nie nadaję sobie prawa nieomylności co do rachunków. Na ew. błędy proszę przymrużyć oko. Informacje podaję do ogólnej wiadomości i użytku. Do ewentualnych poprawek i dalszych analiz zachęcam.
Pozdrawiam!

PS. Tak sobie jeszcze policzyłem... W jakiej sytuacji jesteśmy?

Wisła, aby przetrwać, musi (statystycznie) od tego momentu zacząć punktować 1,28-1,57/mecz. Co to oznacza?
W zeszłym sezonie punktowanie 1,28/mecz przez wszystkie 37 kolejek dałoby miejsce 10-11, z kolei 1,57pkt/mecz - miejsce 4!

Do tej pory Wisła punktowała 11/16= 0,6875pkt /mecz.
Docelowo: 1,28 - 1,57 pkt/mecz, a to oznacza wzrost o 186-228%

Czy podniesienie zdobyczy punktowych o 200% (2x) przekłada się na podniesienie jakości drużyny 2x? Wzrost o 200%?!
Ty tylko matematyka.... Ale chyba nie ma już marginesu na błędy...
Ostatnio edytowane przez szejkspir : 30.11.2019 o godz. 21:53.
Odpowiedz cytując