rafalp_r22 napisał(a):

Koszty organizacji meczu to:
- wynajem stadionu 100 tyś netto
- ochrona/stewardzi, przy frekwencji na poziomie do 15 tys (na tyle chyba Wisla zazwyczaj zglaszcza) potrzebne jest ok 170 osób, razy jakies srednio ze 100 za mecz to jest 17 tys pln (w przypadku meczów powyzszonego ryzyka liczba ta idzie 2x w górę), ale zaokąglmy ze to z 20 tys (kierownicy, szefowie odcinków itp muszą mieć wyższe płace, a do tego z 2-3 tys ochrona VIPa
- do tego jakieś inne koszty z 20-30 tyś (naglosnienie, obsluga, smieci i pewnie jakies inne obowiazkowe koszty)
Więc ze 150-160 tyś netto kosztuje organizacja meczu, średnia cena biletu to z 25 pln. Niby najdroższe ,pojedyncze bilety to 55 pln ale jak się odliczy karnetowców, ulgi, tych co pierwszy raz na meczu są to może zejść do takiej kwoty. Do tego jak na meczu jest z 10 tys, to trzeba odliczyc conajmniej z 1,5 tys szkoly, dzieci za 1 pln i duża liczbe osob ktore wchodza na VIPa za free plus jakieś inne osoby. czyli 8,5 tys x 25 pln - 8% podatku VAT to i tak jakieś 190 tyś zostaje, a koszty wychodzą 160 tyś. Więc chyba nawet 10 tyś nie potrzebne żeby się zapieło. A do tego jeszcze VIPy
15 tys to jakaś liczba z kosmosu.
|
Ciekawa analiza, jak widać po godzinie w której dodaje ten post, nie dawała mi spać i postanowiłem trochę poszukać i poczytać. O ile z kosztem wynajmu stadionu się zgadzam i tutaj nie ma żadnej dyskusji bo są to dostępne dane, to nie umiem się zgodzić z sumą jaka hipotetycznie wytypowałeś za ochronę, jest ona moim zdaniem zdecydowanie za niska. Według tego co udało mi się znaleźć, Jagiellonia Białystok za ochronę płaci 40 tysięcy za mecz, jak sam zauważyłeś za mecz podwyższonego ryzyka jest to suma dwukrotnie wyższa, więc można szacować, że średnia na mecz nie wychodzi 20 tysięcy, tylko 50 tysięcy. Polonia Warszawa, która gra na peryferiach poważnego futbolu a na jej mecze chodzi 700-1000 osób i otwarta jest tylko jedna trybuna płaci 5 tysięcy. Uważam, że w naszym przypadku jest to kwota dziesięć razy większa. O wysokich kosztach ochrony w Polsce czytałem w wielu miejscach. Kwota może szokować, bo jest to prawie połowę tego co za wynajem stadionu. Pozostałe koszta oszacowałeś na 20-30 tysięcy i jestem skłony się z tym zgodzić. Nie uwzględniłeś jednak: "Do kosztów organizacji trzeba jeszcze doliczyć podatek od nieruchomości, ewentualne kary, np. za odpalenie rac przez kibiców, oraz koszty remontów i amortyzacji obiektu" - jak zauważa były właściciel Legii Warszawa. Jaki będzie to koszt ciężko mi ocenić. Jednak warto jeszcze raz zacytować Leśnego: "W całym sezonie zarabiamy może na 5-7 meczach, gdy mamy komplet widzów. W pozostałych przypadkach wychodzimy mniej więcej na zero - mówi Leśnodorski. Wszystko z powodu kosztów organizacji spotkania. Ile to kosztuje? To zależy od wielu czynników, najwięcej - wynajęcie ochrony. - W zeszłym sezonie przeciętny koszt organizacji meczu na Legii wynosił 270-320 tys. zł, a koszty są jeszcze wyższe w przypadku meczów podwyższonego ryzyka". Legia płaci najwięcej w kraju za wynajem stadion. Jednak rozbieżność jak widać jest ogromna, między wyliczonym przez Ciebie 150-160 tysięcy a tym co prezentuje Leśnodorski. O ile mogę różnić się w praktyce koszty organizacji meczu Wisły a Legii? I na koniec Pani Agnieszka Syczewska na jednym ze spotkaniu z kibicami Jagi przyznała że zapełnienie trybun na meczu oscylujące w granicach 10 000 kibiców daje zbilansowanie kosztów związanych z organizacją imprezy. Jagiellonia za stadion płaci około 80 tysięcy za mecz. My płacimy o 50% więcej, więc zakładając, że pozostałe koszta i przychody z biletów mamy podobne, na Wiśle potrzeba nie 10 tysięcy do zbilansowania kosztów lecz 15 tysięcy. Czyli tyle ile mówiła Marzena Sarapata i w tym przypadku, jestem wstanie uwierzyć w jej słowa.