Wyświetl pojedynczy post
Adasss
Senior Member
 
Od: 11.2002

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#11
Stary 12.11.2018, 12:33
Mamy półmetek sezonu zasadniczego, więc sądzę, że można już wziąć się za ciekawsze statystki niż liczenie jakichś tam średnich cząstkowych

Zakończyliśmy rundę z 25 punktami. Porównajmy to sobie z poprzednimi 5 sezonami ESA37:

Kod:
sezon         2018/19  2017/18  2016/17  2015/16  2014/15  2013/14
górna 8                   41       40       39       40       40
dolna 8                            24       23       26       23
przewaga                            3        4        7        4
mediana          15       16       17       16       17     16,5
Już tłumaczę, co znaczą te tajemnicze liczby:
górna 8 - liczba punków gwarantująca miejsce w górnej 8 po 30 kolejkach,
dolna 8 - największa liczba punktów po 15 kolejkach, przy której zespół skończył w dolnej 8,
przewaga - przewaga na 9 drużyną po 15 kolejkach, która nie dała miejsca w górnej 8,
mediana - dana statystyczna mówiąca o tym jak spisywały się przeciętne zespoły dolnej 8 po 15 kolejkach.

Czy można wysnuć z tego jakieś wnioski? Sądzę, że następujące:
przy 25 punktach i przewadze 5 punktów nad 9 zespołem po 15 kolejkach trzeba się mocno "postarać", czyli zagrać resztę sezonu co najwyżej jak bardzo przeciętna drużyna dolnej 8, żeby wylądować w niej na koniec. Żeby tego uniknąć dobrze byłoby utrzymać poziom przynajmniej powyżej 1 pkt/mecz.

P.S. dla ciekawych co to za "artyści" wylądowali w dolnej 8 mając 26 punktów po pierwszej rundzie: chodzi o GKS Bełchatów, który w rundzie rewanżowej zgromadził raptem 5(!) punktów i z hukiem zleciał z Ekstraklasy.
Odpowiedz cytując