Mamy półmetek sezonu zasadniczego, więc sądzę, że można już wziąć się za ciekawsze statystki niż liczenie jakichś tam średnich cząstkowych
Zakończyliśmy rundę z 25 punktami. Porównajmy to sobie z poprzednimi 5 sezonami ESA37:
Kod:
sezon 2018/19 2017/18 2016/17 2015/16 2014/15 2013/14
górna 8 41 40 39 40 40
dolna 8 24 23 26 23
przewaga 3 4 7 4
mediana 15 16 17 16 17 16,5
Już tłumaczę, co znaczą te tajemnicze liczby:
górna 8 - liczba punków gwarantująca miejsce w górnej 8 po 30 kolejkach,
dolna 8 - największa liczba punktów po 15 kolejkach, przy której zespół skończył w dolnej 8,
przewaga - przewaga na 9 drużyną po 15 kolejkach, która nie dała miejsca w górnej 8,
mediana - dana statystyczna mówiąca o tym jak spisywały się przeciętne zespoły dolnej 8 po 15 kolejkach.
Czy można wysnuć z tego jakieś wnioski? Sądzę, że następujące:
przy 25 punktach i przewadze 5 punktów nad 9 zespołem po 15 kolejkach trzeba się mocno "postarać", czyli zagrać resztę sezonu co najwyżej jak bardzo przeciętna drużyna dolnej 8, żeby wylądować w niej na koniec. Żeby tego uniknąć dobrze byłoby utrzymać poziom przynajmniej powyżej 1 pkt/mecz.
P.S. dla ciekawych co to za "artyści" wylądowali w dolnej 8 mając 26 punktów po pierwszej rundzie: chodzi o GKS Bełchatów, który w rundzie rewanżowej zgromadził raptem 5(!) punktów i z hukiem zleciał z Ekstraklasy.