Wyświetl pojedynczy post
MaLk
Socios Wisła Kraków
 
Od: 08.2016

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#9483
Stary 25.09.2018, 22:43
MB1906 napisał(a):Wyświetl post
Tereny naleza do miasta a my mamy uzytkowanie wieczyste? w internetach pisza, ze sprzedac moze tylko wlasciciel.
Można oczywiście "sprzedać" (odpłatnie przenieść) prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynków.

Inną sprawą jest oczywiście to, co użytkownik wieczysty będzie mógł dalej z tym terenem robić i na ile miasto będzie próbowało np. rozwiązywać umowę ze względu na przeznaczenie terenu określone w umowie czy, z drugiej strony, byłoby "elastyczne" wobec nowego podmiotu przy podejściu do aktualnych zapisów MPZP czy też ich zmiany. Ale rozporządzanie użytkowaniem wieczystym jest co do zasady dozwolone. W przypadku TS nawet by nie powstał obowiązek zwrotu bonifikaty.

Teoretycznie można też mówić o quasi-sprzedaży na rzecz miasta, np. w formie dobrowolnego rozwiązania użytkowania wieczystego ze wzajemnymi rozliczeniami (głównie w zakresie własności budynków).

Generalnie więc, nie jest to tak, że TS nie może sprzedać, po prostu transakcja musiałaby być przeprowadzona z głową, a nabywca zaakceptować ograniczenia dotyczące dozwolonego sposobu wykorzystania terenów (i ewentualnie potem sobie je zmieniać na własną rękę albo najpierw iść po bandzie, a potem się dogadywać jak Murapol). No chyba że w umowie jest jakaś specjalna klauzula w tym zakresie, ale pomimo przewijania się tematu od 10 lat nigdzie nie było nic takiego słychać.
Odpowiedz cytując