rav napisał(a):

Złożenie dokumentów nie sprawia, że stowarzyszenie może działać. Nie ma czegoś takiego jak w spółkach z o.o., że jest złożenie papierów do KRS, spółka jest w organizacji i już może działać. Stowarzyszenie może zacząć gdy będzie zarejestrowane przez sąd.
Ile? Niestety, tu uzależnieni jesteśmy od sądu. Jedni mówią miesiąc, inni że w Krakowie to 3 miesiące. Może pójść gładko i zostać zarejestrowane, a może być jakiś błąd w papierach i będzie dłużej. Dlatego Socios nie są w stanie podać daty.
|
Jak długo trwa rejestracja nowego stowarzyszenia lub fundacji?
Sąd ma 7 dni, od daty złożenia, na rozpatrzenie wniosku zarówno fundacji jak i stowarzyszenia.
Nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić czasu, w jakim zarejestrujemy daną fundację czy stowarzyszenie. W praktyce długość rejestracji przede wszystkim zależy od poprawności złożonego wniosku. Brak błędów w formularzach, dobrze przygotowane dokumenty, podpisy właściwych osób i uiszczone opłaty – to podstawowe elementy poprawnego wniosku. Jeśli wszystko jest w porządku dostajemy decyzję o rejestracji bez zbędnego przedłużania rejestracji w czasie. Jeżeli pojawią się błędy, sąd zwróci nasz wniosek i wskaże co powinniśmy poprawić. To oczywiście wydłuży oczekiwanie.
za
http://poradnik.ngo.pl/rejestracja-ngo-w-KRS
Jednak wiemy jak to w praktyce wygląda.