Od tego roku zmieniły się zasady dotyczące tworzenia rankingu klubowego. Aktualne zasady możecie przeczytać w pierwszym poście tego tematu. Dziś ten post zmieniłem ponieważ jak dotąd był kopią pierwszego postu z zeszłorocznego tematu o rankingu.
Zmiana jest jedna ale bardzo znacząca. Otóż od tegorocznych rozgrywek do liczby punktów w rankingu NIE WLICZA SIĘ JUŻ 20% PUNKTÓW, KTÓRE MA KRAJ W RANKINGU KRAJOWYM, Z KTÓREGO POCHODZI KLUB. Taka zmiana oznacza, że liczba punktów w rankingu klubowym jest wyłącznie sumą punktów, które zdobędzie klub.
Jeśli jednak w ten sposób liczone punkty wynoszą mniej niż wspomniane 20% punktów, które ma kraj w rankingu krajowym to w takiej sytuacji klubowi przypisuje się 20% punktów, które ma kraj w rankingu krajowym, z którego klub pochodzi.
Czy taka zmiana dla Polskich klubów jest dobra ? Tak zdecydowanie tak. To zmiana, która najbardziej uderzyła w kluby z najsilniejszych lig, które sporadycznie grają w rozgrywkach. Do tej pory takie kluby gdy zagrały w rozgrywkach miały nie tylko 20% z rankingu krajowego ale także punkty, które zdobyły same. Teraz jeśli ta liczba punktów jest mniejsza niż te 20% to te punkty nie mają zupełnie znaczenia i nie są liczone.
Najlepszym przykładem tego jest Real Betis, który w jednym sezonie zdobył 12 punktów i gdyby obowiązywały stare zasady to w rankingu miałby 12 punktów, które sam wywalczył oraz 17,842 z rankingu krajowego czyli łącznie 29,842. Z taką liczbą punktów w tegorocznych kwalifikacjach do LM w ostatniej rundzie klub, będący mistrzem byłby rozstawiony⌠Zgodnie z obecnymi zasadami 12 punktów, które Real zdobył nie będzie się liczyć do rankingu ponieważ 20% punktów z rankingu krajowego wynosi 17,842 i taką liczbę punktów ma zatem Real Betis w rankingu. Zgodnie ze starymi zasadami miałby 29,842 a teraz ma 17,842.
Jak w takim razie wygląda sytuacja polskich klubów ?
Powyższe zestawienie ukazuje sytuacji polskich kluby, które w ciągu pięciu ostatnich lat choć raz grały w kwalifikacjach LE/LM przed rozpoczęciem tegorocznych rozgrywek. Jak widać tylko dwa kluby miały więcej niż 20% punktów, które ma Polska w rankingu krajowym.
Poniżej zestawienie polskich klubów obecnie.
Zwróćcie uwagę na miejsca polskich klubów obecnie w rankingu tworzonym wg nowych zasad. To jak wielka to różnica w stosunku do starych zasad ukazuje poniższe zestawienie
Kolumna po lewej stronie ukazuje jak bardzo zmieniło się miejsce klubu w rankingu klubowym w porównaniu do miejsca, które dany klub zajmował w rankingu. Popatrzcie jak wielki skok ma miejsce w przypadku klubu, który nie brał udziału w rozgrywkach w ciągu 5 ostatnich lat. Gdyby trzeba było przydzielić jakąś liczbę punktów, takiemu klubowi to obecnie jego miejsce w rankingu byłoby aż o 90 miejsc wyższe niż to, które miałby w rankingu tworzonym wg starych zasad. To najlepiej pokazuje jaką korzyść z tej zmiany mają polskie kluby. Tylko w przypadku Śląska zmiana zasad była dla tego klubu niekorzystna. Dla wszystkich pozostałych klubów to najczęściej był znaczący awans w rankingu.