Uchwała nr III/59 z dnia 30 marca 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej
w sprawie przyjęcia Regulaminu pracy Spikera zawodów piłki nożnej szczebla centralnego link>>>
§ 2 [zasady ogólne]
1. Spiker
musi posiadać uprawnienia potwierdzone właściwym dokumentem oraz wykonywać
swoje obowiązki z należytą starannością (zasada profesjonalizmu).
§ 5 [obowiązki Spikera w związku z imprezą]
1. Przed rozpoczęciem imprezy Spiker jest obowiązany:
2)
wyposażyć się w komunikaty bezpieczeństwa, przygotowane zgodnie zasadami
określonymi w § 6;
§ 6 [komunikaty bezpieczeństwa]
1. Spiker jest wyposażony w komunikaty bezpieczeństwa
w formie pisemnej, przygotowane
przez Kierownika ds. bezpieczeństwa w porozumieniu z Policją i Spikerem.
3. Komunikaty bezpieczeństwa obejmują wszelkie dające się przewidzieć zdarzenia
niepożądane, w szczególności:
1) zbiorowe naruszenie porządku publicznego;
2)
wznoszenie obraźliwych okrzyków, zachowania rasistowskie;
3)
użycie środków pirotechnicznych, rzucanie przedmiotami;
4) wtargnięcie kibiców na boisko;
5) przerwanie lub zakończenie imprezy przed upływem regulaminowego czasu gry;
6) rozproszenie tłumu, panika;
7) konieczność ewakuacji.
§ 7 [interwencja Spikera]
1. Spiker jest obowiązany do podjęcia niezwłocznej interwencji w przypadku wystąpienia
następujących zdarzeń niepożądanych:
1) rzucanie przedmiotami;
2) wtargnięcie kibiców na boisko;
3) użycie środków pirotechnicznych;
4)
wznoszenie obraźliwych okrzyków;
5)
zachowania rasistowskie,
§ 11 [kary]
Nieprzestrzeganie postanowień niniejszego Regulaminu stanowi naruszenie dyscypliny
związkowej.
Tak więc to kibice mogą "zamknąć mordę" spikerowi.
Dobrze,że PZPN się za to wziął bo wszyscy chyba pamiętają co odwalał spiker na dełu stedium w meczu z Jagiellonią.
Myślę, że nasz jest jednym z lepszych, inteligentniejszych spikerów w e-klapie.