Wyświetl pojedynczy post
Wit.Ek.
Rankingowy ekspert
 
 
Od: 03.2003
Skąd: z Krakowa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#25
Stary 13.09.2016, 16:32
Dziś rusza faza grupowa więc to ostatni dzwonek bym napisał jakieś słowo podsumowujące kwalifikacje.

Na początek ranking krajowy po zakończeniu kwalifikacji.



Na czerwono zaznaczyłem kraje do których Polska traci więcej niż 2,000 a na niebiesko kraje, które do Polski tracą więcej niż 2,000. W ten sposób tworzy się strefa państw "białych", którym z racji dystansu warto się bliżej przyjrzeć.
Po pierwsze dwa kraje, które zajmuje najbliższe Polsce miejsca nad Polską tj. Białoruś i Szwecja to kraje, które nie mają już żadnego klubu w grze, kraje, które więcej już nie zdobędą. Podobnie jest z Norwegią, która jest tuż za Polską. Kolejny kraj, który "goni Polskę" to Szkocja, która "w grze" ma tylko grający w Lidze Mistrzów Celtic.

Polecam spojrzenie na poniższe zestawienie, które pokazuje ile punktów muszą zdobyć kluby z danego kraju by Polskę prześcignął kraj, który reprezentują oraz pokazuje ile musi zdobyć Polska by jakiś kraj prześcignąć.



Po pierwsze. Dystans dzielący Szkocję od Polski jest na tyle mały, że jeśli Legia nic nie zdobędzie a Celtic raz wygra i raz zremisuje to Szkocja prześcignie Polskę. Na szczęście to nie będzie takie proste bo Celtic w grupie ma Barcelonę, Manchester City i Borussie Mönchengladbach.
Po drugie czy Izrael zagrozi Polsce czas pokaże. Ten kraj będzie reprezentowany przez dwa kluby grające w Lidze Europejskiej. Pierwszy z nich losowany był z trzeciego koszyka (więc teoretycznie ma tylko jeden klub słabszy w grupie w którym rozegra dwa mecze), drugi z nich był losowany z czwartego koszyka co oznacza, że teoretycznie jest najsłabszym zespołem w grupie. Jeśli więc tylko ten pierwszy klub wygra dwukrotnie z klubem dolosowanym z czwartego koszyka to nie wystarczy to do prześcignięcia Polski.

Czy kwalifikacje były dla Polski udane ?
To trudne pytanie bo zgodnie z zestawieniem stworzonym o zasadę rozstawiony wygrywa a nierozstawiony przegrywa przebieg wyników powinien był się ułożyc w sposób ukazany na poniższym zestawieniu. Niestety okazało się, że dwa kluby, które miały być rozstawione odpadły i Legia w IV rundzie kwalifikacjido LE była rozstawiona...



Gdyby wyniki faktyczne były zgodne z powyższym zestawieniem Polska w kwalifikacjach zdobyłaby 2,000 tymczasem Polska zakończyła te kwalifikacje z wynikiem 2,875. Dla Polski to oznacza, że najpewniej nie zdobędzie już żadnego punktu do rankingu. Gdyby Legia zakwalifikowała się do LE byłaby losowana z drugiego koszyka co oznacza, że zgodnie z zasadą rozstawiony wygrywa - nierozstawiony przegrywa wywalczyłaby 2 miejsce i zdobyłaby dodatkowe 2,000 za cztery zwycięstwa...

Dlatego też dla Polski awans Legii do LM oznacza, że Polska najpewniej zakończy ten sezon z wynikiem 2,875 podczas gdy z Legią grającą w LE Polska najpewniej zdobyłaby 3,875 (2,875 - 1,000, które obecnie jest wliczane za punkty bonusowe + 2,000 za 4 zwycięstwa)

Dla osób, które interesuje ranking klubowy polecam poniższe zestawienie.



To smutne dla Wiślaka zestawienie bo po raz pierwszy od prawie 20 lat w tym zestawieniu nie ma Wisły. Sytuacja, każdego polskiego klubu, który tak jak Wisła jest poza rankingiem po kwalifikacjach się pogorszyła. Zarówno w porównaniu z rankingiem klubowym 2016 jak i z sytuacja sprzed kwalifikacji taki klub jak Wisła spadł o prawie 30 miejsc...